Donald Knuth

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hkn-bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 14.24, 5 Haziran 2016 tarihli sürüm (Taşıma:Kategori:ABD Ulusal Bilimler Akademisi üyeleri > Kategori:Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi üyeleri)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Donald Ervin Knuth
KnuthAtOpenContentAlliance.jpg
Jacob Appelbaum tarafından çekilmiş fotografı, 25 Ekim 2005
Doğum 10 Ocak 1938 (1938-01-10) (82 yaşında)
Milwaukee, Wisconsin, ABD
Milliyet US
Ödüller Turing Ödülü (1974)
John von Neumann Medal (1995)
Harvey Prize (1995)
Kyoto Prize (1996)
Bilimsel kariyeri
Dalı Matematik
Bilgisayar bilimi
Kurumları Stanford University

Donald Ervin Knuth (doğum tarihi: 10 Ocak 1938) Stanford Üniversitesi emekli profesörü ve yapmış olduğu çalışmalarla dünyaca tanınan ünlü bilgisayar bilimci olarak bilinir. Knuth en:The Art of Computer Programming (“TAOCP”) serisinin yazarıdır. Bu seriyi hayatı boyunca yaptığı en güzel çalışması olarak görmektedir.

Knuth algoritma analizi konusunda titiz ve dikkatlice çalışarak, birçok matematik tekniği geliştirerek algoritma analizini daha sistematik hale getirmiştir ve bununla beraber Büyük O gösterimi(Big-O) olarak bilinen matematiksel gösteriminin daha popüler hale gelmesini sağlamıştır. Knuth, bunlar gibi daha sayılamayacak katkılarından dolayı algoritma analizi dalının “babası” olarak anılır.

Bunlara ek olarak, teorik bilgisayar bilimiyle ilgili birkaç alt dalda daha katkıda bulunmuştur. Knuth, yazı karakterlerini dizme ve tertipleme işlevini yapan bir bilgisayar sistemi olan en:TeX'in mimarıdır. Bununla ilgili olarak, en:METAFONT adını verdiği fontları tanımlama dili ve çeviri yapan bir sistem bulmuştur ve son olarak bu konuda çalışmalarına “Computer Modern” olarak bilinen bir yazı biçimi seti tanımlamıştır.

Verimli yazar ve bilim adamı olan Knuth’un çalışmaları devam etmiştir. Knuth en:WEB/CWEB adında programlama sistemi dizayn ederek geliştirilmesi ve programcılar tarafından anlaşılması kolay olan verilen fonksiyon isimlerinin anlaşılabilir olduğu bir programlama şekli (en:literate programming) ortaya atarak programcıları ve bu konuda kendi geliştirmek isteyenleri teşvik etmiştir, işlerini kolaylaştırmıştır.

Eğitimi ve Akademik İşleri

Donald Knuth, babasının küçük çapta bir matbaa işinin olduğu bunun yanında da oğrenimine devam ettiği Milwaukee Lutheranl lisesi'nin de yer aldığı Milwaukee, Wisconsin da dünyaya gelir. O, başarısından dolayı sürekli ödüller alan muhteşem bir öğrencidir. 8 yaşında katıldığı bir yarışmayı kazanır ve yarışmanın ödülü olarak okudugu okula bir televizyon seti hediye edilir bunun yanında da sınıfındaki herkese de büyük şekerler verilir.

İlk başta fizik bölümünü secmesine rağmen daha sonra matematık bolumune gecmeye karar verir ve 1960'da da ilk bilim derecesini elde eder. Çalışmayı düşündüğü fakülteden çok iyi bir mastır derecesi ile mezun olarak, yaptığı çalısmalarından ve derecesınden dolayı bılım ödülünü almaya hak kazanır.

Yazdığı bir roman Walter Cronkite tarafından Newsweekte yayınlanır. Knuth, eğitimini sürdürürken bir yandan da farklı bilgisayarlar için onlara bir nevi rehber olucak Compile adında bir bilgisayar programı yazar. 1963'de, California Institute of Technology'den matematik ödülü kazanır. Daha sonra burada profesör olur ve The Art of Computer Programming kitabını burada yazmaya başlar. Yazdığı kitabın ilk basımı 1968 yılında yapılır. 1971 yılında ve onu takip eden yıllarda da birçok ödül kazanır.

Bilgisayar bilimine yaptığı unutulmaz katkılarından dolayı, 1990 yılında Professor of The Art of Computer Programming ödülüne layık görülür. 1992 yılın da French Academy of Science'in ortaklarından biri olur. Aynı yıl için de "The Art of Computer Programming" kitabını tamamlamak için Stanford üniversite'sinden emekliye ayrılır. 2003 yılın da Royal Society'e üye olarak seçilir.

2004 yılında, Stanford üniversitesinde ve Amerika ve İngiltere'deki diğer üniversiteler de bilgilendirici konferanslar vermeye başlar ve aynı yıl yazmaya devam ettiği The Art of Computer Programming kitabını bitirir. Donald, bilgisayar bilimleri üzerine yazdığı kitabın dısında 3:16 Bible Texts Illuminated kitabının da yazarıdır ve bu kıtabı da 1991 yılında yazmıstır. Aynı zaman da 1974 yılında kaleme aldığı Surreal Numbers kitabının da yazarıdır. Surreal Numbers matematik biliminde ki en son gelişmeleri anlatan bir kitaptır.

Knuth, 2006 yılında prostat kanserine yakalanır.

Knuth’un Mizahı

Knuth, kitaplarında yazım hatası veya yanlış bulanlara $2.56, kaydadeğer önerilerde bulunanlara da $0.32 ödüyordu. Ancak banka dolandırıcılığı sebebiyle 2008'den beri gerçek çek göndermemekte, bunun yerine kendi yarattığı hayali San Seriffe Bankası'ndan bir mevduat makbuzu göndermektedir.

Knuth'un ödül çeklerinden biri

Knuth şu konuya uyarı getirdi Kodların doğruluğunu mutlaka kontrol edin, ben sadece kodları oluşturdum; onların doğru olup olmadığını kontrol etmedim.

Knuth, Stanford'daki ilk yıllarında bilgisayar bilimlerini geliştirmek için Concrete Mathematics adında bir kurum oluşturmayı düşündü. Bu kurumu olusturmakta ki amacı da yoğun bir şekilde matematik öğretmekti.

Knuth ilk bilimsel makalesini 1957 yılında yayınladı.

Computers and Typesetting serisinde ki tüm ilaveler, kendisini belirten ve ne olduğunu gösteren bır harfle baslar.

Knuth, ilk matematik baslıklı yazısını 1955de lise yıllarında iken yazdı ve daha sonra bu yazı 1960 yılında yayınlandı.

Knuth'un Şarkıların Hesaplanabilir karmaşıklığı adlı yazısı bilgisayar bilimleri dergilerinde iki kere yayınlandı.