Don't Let Me Be the Last to Know

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 21.46, 21 Ocak 2016 tarihli sürüm (düzeltme AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Don't Let Me Be the Last to Know
Oops!... I Did It Again albümünden
Britney Spears single
Yayımlanma 26 Mart 2001
(bkz. Yayımlanma tarihleri)
Format CD tekli, radyo
Kaydedilme 1999[1]
Tarz Teen pop
Süre 3:48
Şirket Jive
Yazar Robert Lange, Keith Scott, Shania Twain
Yapımcı Robert Lange
Britney Spears tekli kronolojisi
""Stronger""
(2000)
"Don't Let Me Be the Last to Know"
(2001)
""I'm a Slave 4 U""
(2001)

"Don't Let Me Be the Last to Know", pop şarkıcısı Britney Spears'ın ikinci albümü Oops!... I Did It Again'den yayımlanan dördüncü ve son teklidir. 2001'in ilk çeyreğinde yayımlanmıştır.

Şarkının sözleri, yapımcı Robert Lange, Lange'in o dönemdeki eşi şarkıcı Shania Twain ve Bryan Adams'ın gitaristi Keith Scott'a aittir. Şarkının yapımcılığını da Lange üstlenmiştir. Şarkıda, Spears erkek arkadaşından her şeyi başkalarından duymasına izin vermeyip doğrudan kendisine söylemesini istemektedir.

Şarkı, Spears'ın derleme albümü Greatest Hits: My Prerogative'de bulunmamaktadır. Fakat albümün Birleşik Krallık, Japonya ve Avustralya sürümlerinde bonuş parça olarak yer almıştır.

Müzik videosu

Herb Ritts'in yönettiği video 24-27 Ocak 2001 tarihleri arasında Key Biscayne, Florida'da çekilmiştir. Spears, sadece bir bikini ve şort giydiği videoda, bir süpermodelle yakınlaşmakta ve öpüşmektedir. Videoda Spears'ın sevigilisi rolünü Fransız model Brice Durand canlandırmaktadır. Videonun başında Spears ve sevgilisini bir hamakta görürüz. Videoda Spears'ın sevgilisiyle ateş başında yakınlaştığı sahneler de bulunmaktadır. Ayrıca Spears ve sevgilisi deniz kenarında bir aşk sahnesi yapmaktadır. Spears, erkek arkadaşına bilmesini istediklerini bir tiki kulübesinde söyler. Videonun ikinci yarısında Spears bir ağacın üstünde oturmaktadır ve erkek arkadaşı ona doğru uzanır. Ayrıca Spears'ın kumsalda koştuğu ve erkek arkadaşının onu kovaladığı sahneler de mevcuttur.

Video, TRL'de listeye bir numaradan girmiş ve emekliye ayrılmayı başarmıştır. Ayrıca Billboard Müzik Ödülleri'nde en iyi yetişkin videosu dalında aday gösterilmiştir.

Yayımlanma tarihleri

Ülke Tarih Biçim
Birleşik Krallık 26 Mart 2001 CD tekli
ABD 3 Nisan 2001 Radyo

Liste performansı

"Don't Let Me Be the Last to Know", tartışmasız Spears'ın listelerde başarılı olamayan ilk teklisidir. Bunun nedeni teklinin hiçbir ticari biçimde yayımlanmadığı için listelerde yükselmesini sağlayacak satışının olmamasıdır. Şarkı, ABD'de radyoda da başarı gösterememiştir.

Uluslararası alanda "Don't Let Me Be the Last to Know", biraz daha başarılıdır. Arjantin gibi Güney Amerika ülkelerinde büyük başarı göstermiştir. Birleşik Krallık'ta tekli ortalama bir başarı göstermiş, 12 numaraya kadar yükselerek ilk ona girememiştir. Bu ülkede tekli toplam 67.000 adet satılmıştır.

Listeler

Liste (2001)[2] Tepe
noktaları
Avusturya 7
Arjantin 9
Belçika 13
Kanada 34
Hollanda 16
Finlandiya 17
Fransa 27
Almanya 12
İrlanda 12
İsrail 13
İtalya 23
Meksika 35
Norveç 20
Peru 5
İspanya 39
İsveç 12
İsviçre 9
ABD Billboard Hot 100 112
Birleşik Krallık 12

Kaynakça

Dış bağlantılar