Don't Look Up (film, 2021)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Don't Look Up
Filmin afişi
YönetmenAdam McKay
Yapımcı
  • Adam McKay
  • Kevin Messick
  • Scott Stuber
  • Betsy Koch
  • Todd Schulman
SenaristAdam McKay
Hikâye (eser)
Oyuncular
MüzikNicholas Britell
Görüntü yönetmeniLinus Sandgren
KurguHank Corwin
Stüdyo
  • Hyperobject Industries
  • Bluegrass Films
DağıtıcıNetflix
Cinsiİnternet filmi
TürüHiciv
Bilimkurgu
Çıkış tarih(ler)i10 Aralık 2021
Süre138 dakika
Ülke ABD
Dilİngilizce
Bütçe75 milyon $

Don't Look Up (Türkçe: Yukarı Bakma); yönetmenliğini ve senaristliğini Adam McKay'in yaptığı, 24 Aralık 2021 tarihinde Netflix'te yayına giren Amerikan yapımı hiciv türünde bir bilim kurgu filmidir.[1] Başrollerinde Leonardo DiCaprio ve Jennifer Lawrence yer almaktadır.

Filmde Leonardo DiCaprio ve Jennifer Lawrence, Dünya'ya yaklaşan ve altı ay içerisinde Dünya'yı yok edecek olan bir kuyruklu yıldız hakkında bir medya turu aracılığıyla insanlığı uyarmaya çalışan iki düşük seviyeli gökbilimciyi canlandırmaktadır. İki astronom, Dünya'yı yok edecek bir kuyruklu yıldızın yaklaşmakta olduğu konusunda insanlığı uyarmak için bir medya turuna çıkar, ancak hiç kimse onları umursamaz. Hiciv türündeki bu filmin afişinde büyük bir tezatlık yapılarak yukarı bakan oyuncuların fotoğrafları eklenmiştir. Don't Look Up'ın anlamı dilimize "Yukarı bakma" olarak çevrilmektedir.

Filmin oyuncu kadrosunda Rob Morgan, Jonah Hill, Mark Rylance, Tyler Perry, Ron Perlman, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Scott Mescudi, Himesh Patel, Melanie Lynskey, Cate Blanchett ve Meryl Streep yer almaktadır. Grande ve Mescudi, filmin müziklerinin bir parçası olarak "Just Look Up" şarkısında da iş birliği yapmıştır.[2]

Filmde, iki düşük seviyeli gök bilimcinin başlarına gelenler imalı bir şekilde konu edilmektedir. Politika ve medyaya absürt bir bakış getiren bu film, iki bilim insanının karşılaştığı vurdumduymazlık ve bilim karşıtlığını eleştiriyor.[3]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kate Dibiasky (Jennifer Lawrence), Michigan Eyalet Üniversitesinde astronomi doktorası adayıdır ve Subaru Teleskobu ile gözlem yapmaktadır. Jüpiter'in Güneş'ten 4,6 au'deki yörüngesinin hemen içinde önceden bilinmeyen bir kuyruklu yıldız keşfeder. İlk başta çok heyecanlanır. Profesör Dr. Randall Mindy (Leonardo DiCaprio) ise, kuyruklu yıldızın 9 km genişliğinde olduğunu, yaklaşık altı ay içinde Dünya'ya çarpacağını ve NASA'nın da onayladığı, gezegen çapında bir yok oluşa neden olacak kadar büyük olduğunu hesaplar. NASA'nın Gezegensel Savunma Koordinasyon Ofisi başkanı Dr. Teddy Oglethorpe eşliğinde, Dibiasky ve Mindy bulgularını Beyaz Saray'a sunarlar, ancak ABD Başkanı Janie Orlean ve oğlu Jason'ın (aynı zamanda Beyaz Saray Genel Sekreteri) ilgisizliğiyle karşılanırlar.

Oglethorpe, Dibiasky ve Mindy'yi bir sabah talk show'unda, yaptıkları haberleri medyaya sızdırmaya çağırır. Programın sunucuları Jack Bremmer ve Brie Evantee konuyu önemsiz bir şekilde ele alınca, Dibiasky soğukkanlılığını kaybeder ve Dünya'nın büyük bir tehdit altında olduğu hakkında nutuklar atar, bu yüzden internette yaygın bir alay konusu olur. Dibiasky'nin erkek arkadaşı onu herkesin önünde kınar, Mindy ise yakışıklı olduğu gerekçesiyle halkın ilgisini çeker. Kuyruklu yıldızın tehdidiyle ilgili gerçek haberler kamuoyunda çok az ilgi görür ve Başkan Orlean'ın astronomi geçmişi olmayan ve en iyi bağışçılarından biri olan Orlean'ın NASA Direktörü tarafından yalanlanır. Orlean, Yüksek Mahkeme adayıyla bir seks skandalına karışınca, kuyruklu yıldızın tehdidini doğrulayarak, nükleer silahlar kullanarak kuyruklu yıldıza çarpacak ve yönünü değiştirecek bir proje ilan ederek dikkati başka yöne çeker ve halkın kendisine vereceği oy potansiyelini artırır.

Görev başarıyla başlatılır, ancak teknoloji şirketi BASH'ın milyarder CEO'su ve başka bir üst düzey bağışçı olan Peter Isherwell, kuyruklu yıldızın trilyonlarca dolar değerinde nadir toprak elementi içerdiğini keşfedince Başkan Orlean aniden görevi iptal eder. Beyaz Saray, BASH'ın Nobel Ödülü Sahipleri tarafından bir şemada önerilen yeni teknolojiyi kullanarak kuyruklu yıldızı uzayda parçalayıp okyanustan düşecek parçaları geri alarak ticari olarak yararlanmayı kabul eder. Beyaz Saray, Mindy'yi Ulusal Bilim Danışmanı olarak işe alırken, Dibiasky ve Oglethorpe'u devre dışı bırakır. Dibiasky, plana karşı halkın muhalefetini harekete geçirmeye çalışır, ancak Orlean'ın yönetiminin tehdidi altında pes eder. Mindy, kuyruklu yıldızın ticari fırsatlarını savunan önde gelen bir ses hâline gelir ve Evantee ile bir ilişkiye başlar.

Dünya kamuoyu, kuyruklu yıldızın yok edilmesini talep edenler, alarmizmi reddedenler ve kuyruklu yıldızın çıkarılmasının istihdam yaratacağına inananlar ve kuyruklu yıldızın var olduğunu bile inkâr edenler arasında bölünmüş durumdadır. Dibiasky, Illinois'deki evine döner ve bir markette kasiyer olarak işe başlar. Markette tanıştığı bir hırsız olan Yule ile bir ilişkiye başlar. Mindy'nin karısı, aldatıldığını öğrenince, Mindy ile yüzleşir ve onsuz Michigan'a döner. Yönetime kızan ve hüsrana uğrayan Mindy, televizyonda canlı yayında bağırır, Başkan Orlean'ı yaklaşan kıyameti küçümsediği için eleştirir ve insanlığın kayıtsızlığını sorgular.

Yönetimden kopan Mindy, giderek daha da yaklaşmakta olan kuyruklu yıldız Dünya'dan görünür hâle gelince Dibiasky ile tekrar uzlaşır. Mindy, Dibiasky ve Oglethorpe, Başkan Orlean ve BASH'a karşı sosyal medyada, insanlara "Sadece Yukarı Bak" diyen bir protesto kampanyası düzenler ve diğer ülkeleri kendi kuyruklu yıldız müdahale operasyonlarını yürütmeye çağırırlar. Çin, Hindistan ve Rusya kuyruklu yıldız madenciliği anlaşmasının dışında bırakılır, bu nedenle kuyruklu yıldızı saptırmak için ortak bir çabaya hazırlanırlar, ancak bir patlama meydana gelir, uzay araçlarını yok eder ve Mindy'yi perişan hâlde bırakır. BASH'ın kuyruklu yıldızı parçalama girişimi de ters gider ve herkes insanlığın sonunun geldiğini anlar.

Isherwell, Orlean ve seçkin çevrelerindeki diğer iki bin kişi, yanlışlıkla Jason'ı geride bırakarak Dünya benzeri bir gezegen bulmak için tasarlanmış bir uyuyan uzay gemisine binerler. Orlean, Mindy'ye gemide iki yer teklif eder, ancak Mindy; ailesi, Dibiasky, Oglethorpe ve Yule ile son bir akşam geçirmeyi seçerek reddeder. Beklendiği gibi, kuyruklu yıldız Dünya'ya çarparak dünya çapında bir felakete neden olur ve yok olma düzeyinde bir olayı tetikler.

Çarpışmadan önce Dünya'yı terk eden 2.000 kişi, 22.740 yıl sonra yemyeşil bir uzay gezegenine inerek kapsüllerindeki kriyojenik uykularına son verir. Yaşanabilir dünyaya hayranlıkla bakarak uzay araçlarından çırılçıplak bir şekilde çıkarlar. Orlean oradaki bir yaratık tarafından hemen öldürülür ve yenir. Kendi türünden başka yaratıklar insanları çevresini sarar.

Son sahnede, başkanın oğlu Jason'ın enkazdan çıktığını, kuyruklu yıldızdan kurtulduğunu, annesi için çığlık attığını ve telefonunu kullanarak hâlâ sosyal medyada paylaşım yapmaya çalıştığını gösterir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Don't Look Up nereden, nasıl izlenir?". Habertürk. 29 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ Bowenbank, Starr (18 Kasım 2021). "Hear a Snippet of Ariana Grande & Kid Cudi's 'Just Look Up' From 'Don't Look Up' Movie". Billboard (İngilizce). 18 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2021. 
  3. ^ "Don't Look Up konusu ne? Don't Look Up neyi eleştiriyor? Don't Look Up oyuncuları ve konusu". www.timeturk.com. 26 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]