Domenico Colombo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Domenico Colombo
Doğum 1418
Ölüm 1496
Evlilik Susanna Fontanarossa
Çocuk(lar) başlıcaları Christopher Columbus, Bartholomew Columbus olmak üzere 5 tane

Domenico Colombo (1 Mart 1418 – 1496), İtalyan kaşif ve denizci Christopher Columbus ve Bartholomew Columbus'un babası olan bir dokumacıydı, aynı zamanda peynirci tezgahı vardı.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Domenico, 1418'de doğdu. Franceschino, Giacomo ve Bertino adında üç erkek kardeşi vardı.[1][2]

Domenico'nun oğlu Kristof Kolomb heykeli

Babası onu 11 yaşında dokuma tezgâhına çırak vermişti. Cenova'da üçüncü nesil bir zanaat ustası olan Domenico, aynı zamanda bir dükkân sahibiydi . Alt-orta sınıfta güvenilir ve saygın bir konumda idi. Ancak sağlam bir iş ahlakına sahip değildi. Fakir bir üreticiydi ve genellikle kendi topluluğunda sevilirdi.

Cenova'da, girişimci olarak peynirci, meyhaneci olarak çalışt. Bunun yanı sıra yün ve şarap tüccarlığı da yaptı. Susanna Fontanarossa ile evlendi.[3] İlk çocukları Cristoforo idi.[4] 1451'de; oğulları Giovanni Pellegrino, Bartolomeo,[5] Giacomo (Diego olarak da bilinir), ve en son kızı Bianchinetta doğdu.

Mali zorluk içinde bulunduğunda, Christopher ona ekonomik olarak yardım etti. Tezgâhı bırakan iki oğlu, Bartholomew ve Christopher denize açılmayı tercih ettiler.

Domenico'nun gelini Filipa Moniz Perestrelo [6] ve torunları Diego Columbus ve Ferdinand Columbus idi.[7] Ayrıca bir de Maria adında kız torunu vardı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Historia general y natural de las Indias, islas y tierra-firme del mar océano (İspanyolca). I. Real Academia de la Historia. 1851. s. 12. 30 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Kasım 2011.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
  2. ^ Historia general y natural de las Indias, islas y tierra-firme del mar océano (İspanyolca). III. Real Academia de la Historia. 1851. Erişim tarihi: 6 Şubat 2011.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)[ölü/kırık bağlantı]
  3. ^ Encyclopædia Britannica. 1993. 16. ss. 605ff.  Morison. Christopher Columbus. 1955. ss. 14ff. 
  4. ^ The Worlds of Christopher Columbus. Cambridge: Cambridge University Press. 1992. s. 9. Even with less than a complete record, however, scholars can state with assurance that Columbus was born in the republic of Genoa in northern Italy, although perhaps not in the city itself, and that his family made a living in the wool business as weavers and merchants... The two main early biographies of Columbus have been taken as literal truth by hundreds of writers, in large part because they were written by individual closely connected to Columbus or his writings. Both biographies have serious shortcomings as evidence. 
  5. ^ Ra Gerusalemme deliverâ [Jerusalem Delivered] (Liguryaca). Genoa. 1745. s. XV-32. 
  6. ^ The Wife of Columbus: With Genealogical Tree of the Perestrello and Moniz Families. New York: Stettinger, Lambert & Co. 1893.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
  7. ^ A history of the life and voyages of Christopher Columbus, Volume 3. New York, New York: G. & C. Carvill. 1828. s. 232.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)