Dom Juan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Oyunun,Amsterdam'da yayınlanan ilk sansürsüz baskısı, 1683.

Dom Juan ya da Heykel ile Ziyafet (Fransızca: Dom Juan ou le Festin de pierre, Fransızca telaffuz: [dɔ̃ ʒɥɑ̃ u lə fɛstɛ̃ də pjɛʁ] veya sadece Le Festin de pierre), Molière tarafından yazılmış beş perdelik bir tiyatro oyunu. Komedi-bale türünde yazılmış oyun, Don Juan efsanesine dayanmaktadır. Dom Juan, Molière'in Kadınlar Mektebi ve Tartuffe oyunlarını da içeren ikiyüzlülük üçlemesinin son parçasıdır.[1] İlk kez 15 Şubat 1665'te Palais-Royal Tiyatrosu'nda sahnelenen oyunda, Molière Sganarelle rolünü oynamıştır.

Toplam 27 sahneden oluşan oyun, seyirciler tarafından coşkuyla karşılansa da, kısa zaman içerisinde kültürel ve ideolojik açıdan sakıncalı bulunmuş ve sert tepkilere maruz kalmıştır. Molière, aristokrat ikiyüzlülüğünü, halkı bölen eşitsizliği ve din sömürüsünü, dinî fanatizmi oyunun esas kahramanı Dom Juan karakteriyle eleştirdiği için kilise ve dini otoriteler tarafından baskı görmüş, daha ikinci gösteride oyuna müdahele edilmiştir. Bazı sahneler sansürlenirken, bazı sahneler yasaklandı ve oyun sadece 15 temsilden sonra durduruldu. Sonraki yıllarda da sansürlenen oyun, 1884'e kadar orijinal hâliyle sahnelenemedi.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Dom Juan de Molière L'auteur et son œuvre" (Fransızca). maxicours.com. 13 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2020. 
  2. ^ "Scandale de la comédie "Dom Juan"" (Fransızca). L'Internaute. 21 Haziran 2016. 13 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]