Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Deü

Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Türkiye’de ve Avrupa’da önde gelen, tanınmış bir hukuk fakültesidir. Öğrenci Aktivite Merkezi, yemekhane, restoran, kafeterya, kapalı spor salonu, amfi tiyatro, tenis kortu, basketbol sahası, futbol halı saha, atletizm/futbol sahası gibi sosyal alanlar ile sağlık hizmeti sunan mediko sosyal ünitesinin yer aldığı Tınaztepe kampüsündedir. Fakülte, 12 Ağustos 2016 tarihinden itibaren; yeni, modern, ileri teknoloji içeren tam donanımlı binasında hizmet vermektedir.

Fakülte, 26 bin metrekarelik kapalı alan üzerinde; 6 amfi, 11 sınıf, 4 bilgisayar odası, 3 konferans salonu, 6 seminer/toplantı salonu, 3 okuma salonu, mahkeme salonu, kantin, öğrenci ve personel yemekhanesinden oluşmaktadır. Kütüphanesinde 40.000’in üzerinde yerli, yabancı kitap ve çok sayıda süreli yayın mevcuttur. Ayrıca birçok online veri tabanıyla internet kaynakları üzerinden hizmet verilmektedir. Fakülte bünyesinde Eduroam (kablosuz internet) bağlantısı bulunmaktadır.

Prof. Dr. Oğuz SANCAKDAR, Aralık 2016 tarihinden itibaren Dekan vekilidir. Doç. Dr. Mine AKKAN ve Yrd. Doç. Dr. Lale Burcu ÖNÜT dekan yardımcısıdır. Fakülte'de 100’ün üzerinde öğretim elemanı bulunmaktadır. Kanun komisyonlarında, bakanlıklar bünyesinde ve kamu kurum-kuruluşlarında görev yapan, yurtiçi-yurtdışında bulunan Üniversitelerde ders veren aktif ve dinamik bir öğretim kadrosuna sahiptir. Mezunları; hakim, savcı, kaymakam, avukat, kamu kurumlarında uzman, uluslararası memur statüsünde çalışmaktadır.

Fakültenin Erasmus+ programı çerçevesinde 7 ülkeden (Almanya, Fransa, İspanya, Hollanda, Polonya, Slovenya, Letonya) 14 farklı üniversite ile Erasmus anlaşması bulunmaktadır. Farabi Değişim Programı çerçevesinde de çok sayıda anlaşma mevcuttur. Fakültede; Hukuk Tiyatro Topluluğu, Hukuk Ezgi Topluluğu, Türk Hukuku Topluluğu, Themis Hukuk Topluluğu, Genç Hukukçular Topluluğu, Stratejik Düşünce Topluluğu, İnsan Hakları Topluluğu, satranç grubu, futbol takımı, kadın voleybol takımı, erkek basketbol takımı başarılı faaliyetlerde bulunmakta, öğrenciler Fakülteyi ulusal ve uluslararası yarışmalarda temsil etmektedir.

Fakülteye bağlı Adalet Meslek Yüksekokulu’nda iki yıllık önlisans öğretimi yapılmaktadır. Adnan Menderes Havalimanı’na karayoluyla 15 dakika uzaklıkta olan fakülteye Türkiye’nin her yerinden havayoluyla 1 saat içinde ulaşılmaktadır[1]

  1. ^ http://hukuk.deu.edu.tr/