İçeriğe atla

Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi (Rusça: Коммунистический университет трудящихся Востока имени Сунь Ятсена), Nail Çakırhan, Nâzım Hikmet, Şevket Süreyya Aydemir, Vala Nurettin gibi çoğu TKP üyesi aydının da öğrenim gördüğü Sovyet eğitim kurumu. Sun Yat-sen Üniversitesi de denir. Sıkça Rusça kısaltması olan KUTV olarak da adlandırılır.[1]

Kuruluşu ve yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Komintern tarafından dünyanın çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren komünist parti kadrolarını eğitmek için kurulan bir dizi eğitim kurumundan biri olarak Sun Yat-sen Üniversitesi 14 Nisan 1921'de Moskova'da kuruldu.[2] Resmi açılışı ise aynı yılın 21 Ekim günü yapıldı. İlk yıllarda yöneticiliğini SBKP üyesi Karl Radek üstlendi.

Bakü, İrkutsk ve Taşkent olmak üzere üç şehirde eğitim birimlerine sahipti. Üniversitenin Devrimci Doğu (Rusça: Революционный Восток) adında bir de yayını bulunuyordu.

Komintern bünyesinde eğitim veren 4 üniversiteden diğer üçü şunlardı: Bolşevizm Pratiği Üniversitesi (Rusça: Университет практического большинства); Batı Ulusal Azınlıklar Üniversitesi (Rusça: Коммунистический университет национальных меньшинств Запада имени Мархлевского); Çin Emekçileri Komünist Üniversitesi (Rusça: Коммунистический университет трудящихся китайцев).

Eğitim programı[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversitede verilen dersler hem teoriye hem de pratiğe yönelikti: Marksist teori, parti örgütlenmesi ve propaganda, yasama ve yürütme, proleter devrim teorisi ve taktiği, sosyalist inşanın sorunları ve sendika örgütlenmesi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Pons, Silvio (2020). The Cambridge history of communism. Cambridge, Birleşik Krallık: Cambridge University Press. ISBN 978-1316634578. 
  2. ^ Smith, S. A. (2017). The Oxford handbook of the history of communism. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0198779414.