Doğu Çin Demiryolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Doğu Çin Demiryolu

Doğu Çin Demiryolu (Lua hatası 62 satırında Modül:Dil: attempt to index field '?' (a nil value).; RusçaКитайско-Восточная железная дорога veya КВЖД, Kitaysko-Vostoçnaya Jeleznaya Doroga veya KVJD), veya Mançurya Demiryolu, Çin'in kuzeydoğusunda Mançurya'daki Demiryolunun tarihsel adıdır.

Hat Rus İmparatorluğu tarafından Qing Hanedanı'nın izniyle inşa edildi ve Rus Uzak Doğusu'nda Çita ile Vladivostok'u birbirine bağlamaktaydı. T şeklindeki hat günümüzde Harbin-Manzhouli Demiryolu olarak bilinen batı, Harbin-Suifenhe Demiryolu olarak bilinen doğu ve Pekin-Harbin Demiryolu'nun bir parçası olan ve Harbin'de kesişen güney olmak üzere üç kısımdan oluşmaktaydı. Demiryolu ve Çin Doğu Demiryolu Bölgesi olarak bilinen imtiyaz Harbin'den yönetildi ve büyük bir demiryolu merkezi haline geldi.

Doğu Çin Demiryolu'nun Güney Mançurya Demiryolu olarak da bilinen güney kısmı Rus-Japon Savaşı, 1929 Çin-Sovyet Çatışması ve İkinci Çin-Japon Savaşı'nda odak noktası haline geldi. Sovyetler Birliği 1952'de demiryolunun yönetimini Çin'e devretti.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]