Doğu Çin Demiryolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Doğu Çin Demiryolu

Doğu Çin Demiryolu (pinyin: Dōngqīng Tiělù; RusçaКитайско-Восточная железная дорога veya КВЖД, Kitaysko-Vostoçnaya Jeleznaya Doroga veya KVJD), veya Mançurya Demiryolu, Çin'in kuzeydoğusunda Mançurya'daki Demiryolunun tarihsel adıdır.

Hat Rus İmparatorluğu tarafından Qing Hanedanı'nın izniyle inşa edildi ve Rus Uzak Doğusu'nda Çita ile Vladivostok'u birbirine bağlamaktaydı. T şeklindeki hat günümüzde Harbin-Manzhouli Demiryolu olarak bilinen batı, Harbin-Suifenhe Demiryolu olarak bilinen doğu ve Pekin-Harbin Demiryolu'nun bir parçası olan ve Harbin'de kesişen güney olmak üzere üç kısımdan oluşmaktaydı. Demiryolu ve Çin Doğu Demiryolu Bölgesi olarak bilinen imtiyaz Harbin'den yönetildi ve büyük bir demiryolu merkezi haline geldi.

Doğu Çin Demiryolu'nun Güney Mançurya Demiryolu olarak da bilinen güney kısmı Rus-Japon Savaşı, 1929 Çin-Sovyet Çatışması ve İkinci Çin-Japon Savaşı'nda odak noktası haline geldi. Sovyetler Birliği 1952'de demiryolunun yönetimini Çin'e devretti.

Bayraklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğu Çin Demiryolu Hattının Ruslar tarafından işletildiği dönemde trenler sefer yaparken hem Rusya'yı hem de hattın üzerine kurulduğu Çin'i ortak olarak temsil eden bazı bayraklar kullanmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]