Doğruluk mu, cesaret mi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Doğruluk mu, cesaret mi yetişkinler, gençler ve çocuklar için uygun bir oyundur.[1] Özellikle karşı cinsten arkadaşlarla arkadaşlığı bozmadan karşı cinsi keşfetme üzerine kurulu bir oyun türüdür. Genel olarak bir çarkıfelek oluşturmak için ibre gösterici bir şişe veya kalem kullanılır. Bu nedenle oyunun adı şişe çevirmece olarak da bilinir.[2]

Doğruluk mu cesaret mi çocuklar, gençler ve genç yetişkinler tarafından sıkça oynanılan bir oyundur. Oyunu oynamak için bir arkadaş grubunun bir araya gelmesi gerekir. Bir araya gelen arkadaş grubu birlikte otururlar. Genellikle bu oturuş daire biçiminde olur.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncular arasında bir kura yapılarak başlangıcı yapacak oyuncu belirlenir. Alternatif olarak, grubun en genç oyuncusu başlangıcı yapacak oyuncu seçilir. Başlangıcı yapacak olan oyuncu istediği bir oyuncuya doğruluk mu cesaret mi sorusunu yöneltir.

  • Eğer "doğruluk" denirse o oyuncu, ne kadar özel veya utanç verici olursa olsun yöneltilen soruyu dürüstçe cevaplamalıdır.
  • Eğer "cesaret" denirse o oyuncu, soruyu soran oyuncu tarafından verilen garip bir görevi tamamlamalıdır.

Doğruluk sorusuna cevap veren veya cesaret görevini yerine getiren oyuncu soru sorma hakkı kazanır. Bu şekilde oyun devam eder. Oyunun genel yapısı ve eğlendirici olma durumu gruptaki oyunculara, oyuncuların birbirleriyle olan yakınlıklarına, sorulan soruların garipliklerine ve oynanan ortama göre değişiklik göstermektedir.

Doğruluk mu, cesaret mi soruları çeşitli gruplara ayrılmaktadır. Utandırıcı sorular, terletici sorular, yüz kızartıcı sorular, sadece kızlara sorulacak özel sorular, sadece erkeklere sorulacak özel sorular gibi çeşitli gruplandırmalar yapabilmek mümkündür.[3] Doğruluk soruları ne kadar zorlayıcı olursa oyundan alınacak keyif bir o kadar fazla olur. Bu nedenle oyuncular genellikle her türlü sorunun sorulabilmesini istemektedirler.

Oyunda sorular zihinden sorulabileceği gibi hazır soru kartları kullanılarak da sorular karşıdaki kişiye sorulabilir.

Bazı oyunlarda genel kural olarak cinsellik içeren doğruluk soruları ve cesaret istekleri olmamaktadır. Genç yetişkinler arasında oynanan oyunlarda ise genelde tam tersi olmaktadır. Kuralların esnetildiği veya daha sıkı hale getirildiği belirli doğruluk mu cesaret mi varyasyonları vardır. Örneğin, bir oyuncunun ardı ardına 2 kez doğruluk deme hakkının olmaması gibi bir kural eklenebilmektedir. Belirli doğruluk mu cesaret mi oyunlarında yapılacaklar ve sorulacak sorular önceden belirlenebilmektedir. Bu tür oyunlarda cesaret istekleri ve doğruluk soruları birer ayrı kap içerisine konulmaktadır. Böylece doğruluk seçen kişinin rastgele bir soruyu cevaplaması, cesaret seçen kişinin ise rastgele bir görevi yerine getirmesi sağlanmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Doğruluk mu Cesaret mi Soruları
  2. ^ "Doğruluk mu Cesaret mi Soruları » OyunBilim". OyunBilim. 28 Nisan 2020. 11 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2020. 
  3. ^ Karadeniz, Kaan (16 Ağustos 2019). "Doğruluk mu cesaret mi? 620 eğlenceli soru". Grisayfalar.com. 31 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2021.