Doğanlar, Bornova

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Doğanlar Mahallesi
—  Mahalle  —
Bornova
Bornova
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge Ege
İl İzmir
İlçe Bornova
Yönetim
 - Muhtar
Zaman dilimi DAZD (+2)
Posta Kodu
Alan kodu (+90) 232
Plaka kodu 35


Doğanlar Mahallesi, İzmir'in Bornova ilçesine bağlı 32 mahalleden biridir. İdari sınırlarına bakıldığında batısında Mevlana; güneyinde Kemalpaşa; doğusunda Naldöken; kuzeyinde ise Evka 3 bulunur.

Eski adı Narlıköy olan 1922 yılına kadar rum ve yahudilerin de yaşadığı Doğanlar Mahallesi, İzmir'in Bornova ilçesinin en eski mahallelerinden biridir.

Mahallede bulunan Doğanlar Hüsnü Bornovalı İlkokulu'nun yapılış tarihi oldukça eskilere dayanır.Mahallede çarpık kentleşme hadsafhadadır. Doğanlar Kilisesi(Timios Stavros rum kilisesi) gibi birkaç tane tarihi bina ilgisizlik yüzünden ya yıkılıp kaybolmuştur ya da perişan haldedir. Mahalle çevresinde büyük sanayi siteleri ve fabrikalar bulunmaktadır. Yakın zamana kadar mahallenin yemyeşil ve verimli topraklarında çok çeşitli tarım ürünleri yetişmekteydi. Çarpık kentleşme ve kontrolsüz göç mahalledeki doğal görünümü bozmaktadır.

Mahallede iki ilköğretim okulu(hüsnü bornovalı ve batıçim) , sağlık ocağı , iki cami(doğanlar merkez ve fatih camii), şu anda kullanılmayan harabe halde açık hava sineması,bir adet yatır(Hayıt Dede),iki tane sanayii sitesi (hurdacılar ve demirciler sitesi),Osmanlı mezar taşlarının hala durduğu eski fakat hala gömü yapılan bir mezarlık , salı günleri kurulan ve hergeçen gün büyüyen pazar, amatör küme maçlarının yapıldığı ışıklandırılmış nizami ölçülerde bir futbol sahası bulunmaktadır. Ayrıca Bornova Polis Okulu ve Sivil Savunma Müdürlüğü gibi resmi kurumlar da mahallede bulundurmaktadır.izmir afet planına göre afet anında bornovada kurulacak çadır kentlerin (ki çadır sayısı 15550 dir)ikisi doğanlar mahallesi sınırları içindedir(il sivil savunma ve polis okulu bahçeleri 1000 , hurdacılar sitesi 500 çadır.) Mahallenin oldukça kalabalık bir nüfusu vardır. Giritliler, Arnavutlar, Yugoslav göçmenleri, Bulgaristan göçmenleri, Kürtler ve Türkiye'nin hemen hemen her yöresinden göç etmiş insanların yaşadığı doğanlar mahallesi kozmopolit bir yapıya sahiptir.