Doğanlar, Çamlıdere

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Doğanlar
—  Köy  —
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Ankara
İlçe Çamlıdere
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 558
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06740
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Doğanlar, Ankara ilinin Çamlıdere ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün İlçeye Uzaklığı : 14 Km

Köyün 2000 Yılı Sayım Nüfusu : 280

Köyde Halen Yaşayan Nüfus : 225

Köyün Genel Durumu

Doğanlar Köyü ; Çamlıdere İlçesinin güney batısında yer almaktadır. İlçeye 14 km uzaklıkta olup köy yolunun tamamı stabilize asfalttır. Köy yolu tek girişlidir. Köylünün yaylaya gidiş –geliş yolu için talepleri vardır. . Köyün coğrafi yapısı dağlık ve engebelidir. Bu nedenle tarıma açık arazisi 60 hektardır. Köyün yerleşim alanı engebelidir. Orman Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre 31. madde kapsamında olduğu için köy, orman köyüdür. Köy ; nüfus itibariyle göç veren köylerimizdendir. Bunun nedeni köyün tarıma açık arazisinin azlığı ve üretime yönelik etkinliklerin yetersizliğidir. . Köyde elektrik, şebeke suyu ve telefon mevcuttur. Su kaynağı yeterli olmasına rağmen su deposu yetersizdir. Ayrıca TRT yayınları izlenmektedir.

Köyün sağlık ocağı yoktur. Sağlıkla ilgili ihtiyaçlar ilçe sağlık ocağından karşılanmaktadır. Köyde yeşil kartı olan köylü sayısı 122 dir. Çamlıdere İlçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yardım alan köylü sayısı 18 dir.

Köyün Nüfus Durumu

Köy nüfusu 2000 yılı sayımına göre 280 olmasına rağmen köyün yaşayan nüfusunun 225 civarındadır. Köyde yaşayan nüfusun yaş ortalaması ileri seviyede olduğu için üretken nüfus azdır. Bu nedenle diğer köylerimizde olduğu gibi Doğanlar Köyü de göç veren köylerimizdendir. Ancak emekli ayrılarak köye yerleşen köylülerin olduğu da söylenmektedir. Köyde mevcut hane sayısı 124 olup , dört mevsim ikamet edilen hane sayısı 55 civarındadır.

Köyün Sosyo-Ekonomik Durumu

Doğanlar Köyünde yaşayan nüfusun az olması sebebiyle sosyo-ekonomik yapı gelişmemiştir. Köylü geçimini hayvancılıkla sağlamaktadır. Köyde yaşayan insanların bir kısmı emekli maaşı almaktadır. Bu nedenle köylünün yaşam standardı yeterli değildir. Köyde 800 adet büyük baş hayvan ,1000 adet küçükbaş hayvan, 110 adet arı kovanı mevcuttur. Hayvancılık klasik metotlarla yapılmaktadır.

Köyde hayvanların beslenmesi için yaylacılık yapılmaktadır. Köyün kendisine ait çıktığı yaylası vardır. Çit Yaylasına köylü Mayıs ayının başlarında gider, Haziran ayının ortalarında dönerler. Köylü hayvan besinlerinin bir kısmını kendi üretmekte, büyük bir kısmını da satın almaktadır.

Köyde yöresel el sanatları yapılmamaktadır. Üretime yönelik etkinlik yoktur.

Köyün Eğitim Durumu

Köyde yaşayan nüfusun az olması ve yaş ortalamasının yüksek olması sebebiyle eğitim faaliyetleri sınırlıdır. Köyün okulu kapalıdır. Köyde ilköğretime giden öğrenci sayısı 29 dur. Öğrenciler taşımalı olarak Peçenek İlköğretim Okuluna gitmektedirler. Köyde yetişkin eğitimi yapılmamaktadır. Okuma yazma bilmeyen yoktur.

Köyde Kullanılan Ortak Malların Durumu

Köyde kullanılan ortak mallar şunlardır.

1- Köy camisi ( Din görevlisi vardır.)

2- Köy konağı (kullanılır durumda olup yeterlidir.)

3- Köy çeşmesi

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 124 km, Çamlıdere ilçesine 14 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 558
1997 280

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2010 Erol Güler
2004 Kemal Öztürk
1999 Mehmet Çoşkun
1994 -
1989 -
1984 Ahmet Dinç

köyümüzün yardımlaşma derneği vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]