Doğancı, Tirebolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 20.46, 9 Ocak 2017 tarihli sürüm (yıl bağlantısı kaldırldı AWB ile)
Doğancı
Giresun
Giresun
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Tirebolu
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 580
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0454
Posta kodu 28500
Resmî site
[1]

Doğancı, Giresun ilinin Tirebolu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Tarihi hakkında pek fazla bilgi yoktur.Gümüşhanenin kürtün kazasından göç edildiği bilinmektedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri karalahana çorbası,ısırgan yemegi,karalahana otluğu,hamsi tava,turşukavurması. dügünlerde eskisi gibi davul zurnaların yerini artık dügün salonlarında çalan bağlama ve gitarlar almış olup buna raman hala

giresun karşılaması oynanmaktadır.

Coğrafya

Giresun il merkezine 43 km, Tirebolu ilçesine 7 km uzaklıktadır.Denize sıfır bir tatil köyüdür.hava sıcaklığı nisan ayında artmaya başlayıp ekim ortalarına doğru azalmaya başlar kendine has bitki örtüsüne sahiptir.köyde yeşil çay üretimide yapılmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etkisi altında olmakla beraber.m² ye yagış alma miktarı Giresun il merkezine yakındır. gelevara ve harşıt çayıın arasında olması vadi içlerine dogru yagmur bulutlarını daha fazla çekmesine ve yağış miktarının yıl çersinde daha fazla almasına sebep olmaktadır.bu durum fındık tarımının yanında yağışı fazla seven çay bitkisininde yetişmesini olanak yaratmıştır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 537
2000 580
1997 578

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.tarım bitkisi olarak fındık bahçeleri birinci sırayı almakla beraber. çay tarımı ikinci sırayı almıştır. bundan 50 yıl önce ise mısır tarımı yapılmakta olup sahil kesimlerde ise (düz bölgeler) çeltik ekimi gerçekleşmektedir.Şu anada herkes ihtiyacını karşılayacak oranda mısır,domates,fasülye, patlıcan v.b. ürünler ekilmekte olup ticari bir değeri bulunmamaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar