Dmitri Şostakoviç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
21.29, 18 Kasım 2016 tarihinde Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17836714 numaralı sürüm (iç bağlantı düzeltme AWB ile)
Dmitri Dmitriyeviç Şostakoviç
Дми́трий Дми́триевич Шостако́вич
1950'de Şostakoviç
Doğum25 Eylül 1906(1906-09-25)
Sankt Peterburg, Rusya İmparatorluğu
Ölüm9 Ağustos 1975 (68 yaşında)
Moskova, SSCB
MeslekMüzisyen, Besteci, Piyanist, Milletvekili
İmza

Dmitri Dmitriyeviç Şostakoviç (Rusça: RusçaДми́трий Дми́триевич Шостако́вич, Dmitriy Dmitriyevich Shostakovich) (d. 25 Eylül 1906; Sankt Peterburg – ö. 9 Ağustos 1975; Moskova), Rus besteci. SSCB Yüksek Sovyet Milletvekili, Lenin Nişanı sahibidir. 20. yüzyılın en önemli senfonilerini yazan besteci film müziği, şarkı, caz dahil olmak üzere pek çok türde eserler verdi.

Yaşamı

19 yaşındayken.

25 Eylül 1906'da Sankt Peterburg'da doğdu. Bestecinin büyükbabası Polonyalı veteriner Pyotr Sostakovich idi. 1830 Polonya Ayaklanması'na katılmıştı. Aile daha sonra Ruslaştı. Babası Dmitriy Boleslavoviç Şostakoviç , Mendeleyev ile birlikte çalışan ünlü bir kimyacıydı. Annesi Sofya Vasilyeva ise bir piyanistti. Dmitriy Shostakovich piyano derslerine dokuz yaşındayken başladı. İlk öğretmeni annesi olmuştu. Bundan sonra profesyonel öğretmenlerden dersler almaya başladı. İlk bestesi olan Devrim Kurbanlarının Anısına Cenaze Marşı'nı bu dönemde yaptı. 1919 yılında, henüz 13 yaşındayken ülkenin en iyi müzik akademisi olarak gösterilen Petrograd Konservatuarı'na başladı. Zor şartlar altında eğitimine devam ederken zaman zaman öğretmeni Leonid Nikolayev'in evinde derslere devam etti. Ailenin maddi sorunları oluşmaya başladı. 1922 yılının başlarında babası kötü beslenmeden dolayı zatüreden öldü. Sofya Vasilevna üç çocuğu ile ortada kaldı. Ancak eğitimine Alexander Glazunov'un desteğiyle devam etti. Piyanolarını sattılar fakat yeterli olmadığı için ablası Marya ile birlikte çalışmaya başladı. İlk işi bir sinemada piyano çalmaktı. Bu besteci kimliğine büyük katkı sağladı ve doğaçlama yeteneğini geliştirmiş oldu. Bu zaman zarfında vereme yakalandı, on yıl süreyle bu hastalığın etkisinde kaldı.

İlk kınama

1936 Shostakovich'in gözden düştüğü bir zamandı. O yıl Pravda gazetesinde kendisine bir dizi suçlamalarda bulunuldu. Bunlardan en önemlisi Stalin emriyle hazırlanıldığı düşünülen Müzik yerine karmaşa başlıklı makaleydi. Bu makalede Mtysenkli Lady Macbeth ağır olarak eleştiriliyor ve müziği "Kaba ve ilkel" olarak tanımlanıyordu. Bu olaylar sonunda maaşının bir kısmı düşürüldü.

Büyük Terör yılları olan 1937'de mimlendi, birçok arkadaşı ve akrabası hapsedildi veya öldürüldü. Bu dönemde onun tek tesellisi oğlu Maxim'den 2 yıl sonra, 1936'da doğan kızı Galina oldu. Bütün bu suçlamalara cevabını 1937 yılında yaptığı Beşinci Senfoni ile verdi. İlk eserleri arasında sayılan bu senfoni muhafazakar bir türdü.

Savaş yılları

Dosya:Fireman Shostakovich (Time Original).jpg
"Fireman Shostakovich" (20 Temmuz 1942 tarihli Time dergisi kapağı)

Çalışmaları

Ödülleri

Sovyetler Birliği

Birleşik Devletler

Birleşik Krallık

Avusturya

Danimarka

Medya

Kaynakça

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar