Diva (Ajda Pekkan albümü)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Diva
Ajda Pekkan derleme albümü
Yayımlanma 11 Haziran 2000
Tarz Pop
Şirket Universal · Neşe Müzik
Yapımcı Neşe Demirkırat
Ajda Pekkan kronolojisi
The Best of Ajda
(1998)
Diva
(2000)
Cool Kadın
(2006)

Diva, Türk şarkıcı Ajda Pekkan'ın 2000'de yayımlanan, profesyonel sanat yaşamının beşinci, resmî olarak ise üçüncü derleme albümü.

Yapım aşaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Sözlerinde Şehrazat imzası bulunan iki yeni şarkı (aranjman) ve daha öncesinde kız kardeşi, Semiramis Pekkan tarafından seslendirilmiş olunan iki eski şarkı haricinde tamamı 60'lı, 70'li ve 80'li yıllardan Ajda Pekkan şarkılarının yeniden düzenlenmiş ve yorumlanmış hallerinden oluşan, çift cd ve çift kaset formatında yayınlanmış olan albüm. Ajda Pekkan bu albüm prodüksiyonunda, yıllar yılı birlikte çalışmış olduğu ve pek çok liste başı şarkısının yaratıcısı konumunda bulunan Fikret Şeneş haricinde; Fecri Ebcioğlu, Şehrazat, Bekir Sıtkı Erdoğan, Şanar Yurdatapan, Atilla Özdemiroğlu gibi isimlerin altında imzasının bulunduğu şarkılarını yeniden yorumlamıştır. Albümde yer alan şarkılardan "Kimler Geldi Kimler Geçti" ve "Aşka İnanma" adı şarkılara için birer video hazırlanmıştır. Albüm yılın en çok satan albümü olmakla beraber Ajda Pekkan'a Diva unvanını kazandırmıştır.

Şarkı listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Cd&Mc - 1

1-6 Düzenlemeler: Kivanch K. 2-4-8 Düzenlemeler: Tansel Doğanay 3 Düzenleme: Volga Tamöz 5 Düzenleme: Ümit Kuzer 7-9-10 Düzenlemeler: Buğra Uğur

Cd&Mc - 2

1 Düzenleme: Tansel Doğanay 2-3-4-5-6-7-9 Düzenlemeler: Volga Tamöz 8 Düzenleme: Kivanch K.