Ditchley Vakfı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ditchley House (Ditchley Evi.

The Ditchley Foundation (Ditchley Vakfı) Ditchley Evi'nde kurulu bir Britanya örgütüdür. Uluslararası İlişkiler'in geliştirilmesini hedeflemektedir. Daha çok İngiliz-Amerikan ilişkilerine katkı sağlamaya çalışır. Yılda 15 kadar üst düzey toplantı düzenler. Bu toplantılar o yılın en üst düzey konuları üzerine yapılır ve dünyanın seçkin isimleri katılır.

Vakıf 1958 yılında David Wills tarafından kurulmuştur. Wills tütün ithalatçısı bir aileden gelmektedir. (W.D. & H.O., Bristol)

Her bir toplantıda 10 ile 40 arasında katılımcı yer alır. Bunlar akademik camiaadan, medyadan, siyasetten, diplomasi, iş dünyası ve askeri alandan en seçkin isimler arasından seçilir.

Çoğunlukla katılımcıların üçte biri Amerikalı, üçte biri Britanyalı, diğer üçte biri ise diğer milletlerden gelir.

Şu anda Vakfın direktörülüğünü İngiltere'nin eski Birleşmiş Millerler Büyükelçisi Jeremy Greenstock yapmaktadır. Vakıf Başkanı ise İngiltere eski başbakanlarından John Major'dır. İlk başkanı İngiliz tarihçi John Wheeler-Bennett idi.

Vakfın toplantılarında tüm katılımcılar üç alt gruba bölünürler ve önce kendi gruplarında tartışırlar, daha sonra ana büyük grupta ortak bir çalışma yapılır. Çalışmalar Bilderberg Toplantıları'ndaki üsluba benzer bir şekilde yapılır. Tartışmalar özeldir ve dışa kapalıdır. Sadece davet edilen kişiler bu toplantılarda yer alabilir ve tartışmalar dışarı taşınamaz.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]