Dioecesis Thraciae

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dioecesis Thraciae
Διοίκησις Θράκης
Dioecesis Thraciae
Roma İmparatorluğu Dioecesis'i
314–535
Dioecesis Thraciae harita üzerinde
Dioecesis Thraciae yaklaşık 400.
Merkez Filippopolis
Tarih Geç Antik Çağ
 - Kuruluş 314
 - I. Justinianus tarafından kaldırıldı 535
Bugün parçası Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan

Trakya Piskoposluğu (LatinceDioecesis Thraciae, YunancaΔιοίκησις Θράκης), doğu Balkan yarımadasını (modern güneydoğu Romanya, orta ve doğu Bulgaristan ile Yunan ve Türk Trakyaları) kapsayan Geç Roma İmparatorluğu piskoposluğudur. Filippopolis (modern Filibe, Bulgaristan) başkentidir.

Piskoposluk, Diocletianus ve I. Konstantin reformlarının parçası olarak kuruldu, Doğu praetoria idaresi'ne bağlandı ve bir vicarius tarafından yönetiliyordu.Notitia Dignitatum'da açıklandığı üzere yaklaşık 400'de piskoposluk, Europa, Trakya, Haemimontus, Rodop, Moesia II ve Küçük İskitya vilayetlerini kapsıyordu.

Mayıs 535'te, 26. kanun ile, I. Justinianus Trakya Piskoposluğu'nu (Dioecesis Thraciae) kaldırdı. Vicarius, vir spectabilis rütbesini korudu ve praetor Justinianus yeni unvanı aldı, Diokletian sistemde yetkilerin kesin çizgiler ile ayrılmasından önemli bir kopuş ile önceki piskoposluğun vilayetleri üzerindeki hem askeri hem de sivil yetkiler tek elde toplandı. Bir yıl sonra, Mayıs 536'da, iki Tuna vilayeti, Moesia Inferior ve Scythia, diğer vilayetler ile biçimlenmek üzere quaestura exercitus ismiyle ayrıldılar.[1]

Bilinen Vicarii Thraciarum Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Aelius Claudius Dulcitius (?-361)
  • Capitolinus (361-363)
  • Andronicus (c. 366)
  • Philoxenus (c. 392)
  • Solomon (?-582)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ Bury (1923) Vol. II, pp. 340–341
Genel