Donkarkız Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Dinkerque Muharebesi sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Donkarkız Muharebesi
II. Dünya Savaşı Batı Cephesi
Dunkerque retreat.png
Müttefikler Donarkız'dan geri çekiliyor
Tarih 26 Mayıs 1940 - 4 Haziran 1940
Bölge Donkarkız, Fransa
Sonuç Stratejik Müttefik zaferi
  • Müttefikler geri çekilmeyi başardı.
Taraflar
Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Fransa Fransa
Belçika Belçika
Almanya bayrağı Almanya
Komutanlar
Birleşik Krallık Lord Gort
Fransa Maxime Weygand
Fransa Georges Blanchard
Fransa René Prioux
Nazi Almanyası Gerd von Rundstedt
Nazi Almanyası Ewald von Kleist (Panzergruppe von Kleist)
Güçler
400,000 Asker
338,226 Bini Tahliye edildi
500-1000 Tahliye teknesi
800,000 Asker
Kayıplar
11,000 öldü
40,000 Esir düştü
9 destroyer
243 Tahliye teknesi
177 Savaş uçağı
2,472 Top
65,000 Motorlu araç(Genelde Tanklar)
20,000-30,000 ölüler ve esirler
100 tank
156 Savaş uçağı

Donkarkız Muharebesi, Müttefikler'in tahliyeden önce yaptıkları son savaştır. Hitler'in yıldırım savaşı taktiğini uygulaması sonrasında, İngiliz ve Fransızlar geri çekilmek zorunda kaldı. Donkarkız'da yapılan savaşın amacı diğer Müttefik askerlerine zaman kazandırıp geri çekilmelerini sağlamaktı.

Savaş[değiştir | kaynağı değiştir]

Her yönden etrafı sarılmış Müttefik birliklerine karşı Wehrmacht 26 Mayıs'ta saldırıya geçti. 2. Tümen ve 50. Tümen saldırılar sonucu hareket edemez hale geldi ve 1. Tümen 5. Tümen ve 48. Tümenler şiddetli saldırılara maruz kalmıştır. 2. Tümen büyük kayıplarına rağmen sahil koridorunu elinde tutuyor. Aynı günde 1. Tümen 3. Tümen 4. Tümen ve 42.Tümenler tahliye edildi. Onları koruyan 1. Fransız Ordusu topçu ve lojistik desteğinden yoksun bir şekilde savaşa devam etmektedir. 27 Mayıs'ta İngiliz kuvvetleri güçlükle Donkarkız çevresine çekilir. Bu zamanlarda Almanlar Le Paradis katliamını gerçekleştiriyordu. 3. SS Tümeni 97 İngiliz esirini öldürdü. Ayrıca Luftwaffe bu savaşta bomba atarken yüksek patlayıcılı bombalar kullanması sonucu 1.000 sivil öldü.

Savaşın haritası

Belçika Teslim Oluyor[değiştir | kaynağı değiştir]

Rommel ve kurmayları Meuse Nehri yakınlarında Haziran 1940

28 Mayıs 1940 günü Belçika Fedor von Bock'un yoğun saldırılarına artık karşı koyamaz olan Belçika'nın Nieuport, Veurne, Bergues ve Gravelines şehirleri Almanların eline geçer. bu şehirler tahliyenin yapıldığı Donkarkız'a 32 km uzaklıktadır. Müttefiklerin tahliye için kurdukları bu savunma hattının Belçika kısmı çöker ve İngiliz, Fransız kuvvetleri için heyecan başlar çünkü Belçika artık teslim olmuştur

Geri Çekiliş Bölgesini Savunmak[değiştir | kaynağı değiştir]

28 Mayıs'ta Alman 256. Tümeni İngiliz savunma hatlarına saldırır 12. Kraliyet Zırhlıları Nieuport şehri içinde sıkışmıştır. Bu arada Erwin Rommel yedi Tümeni ile 1. Fransız Ordusunu Lille yakınlarında kuşattı. Kuşatma 31 Mayıs'a kadar sürmüş, 1. Fransız Ordusu kuşatmayı yararak Donkarkız limanına ulaşmayı başarmış, çeşitli ve zorlu çatışmalardan sonra 2 Haziran'da Müttefikler Fransa'dan ayrılmıştır. Tahliye'den yararlanamayan diğer askerler ise 4 Haziran'da Almanlar'a teslim olur.

Tahliyeden edilemeyen İngiliz ve Fransız esirler (Donkarkız)

Sonuç[değiştir | kaynağı değiştir]

Donkarkız'dan kurtarılan İngilizler.

Donkarkız Tahliyesi sonucunda 225 bin İngiliz ve Kanadalı, 120 bin Fransız askeri olmak üzere 345 bin asker, ölüm çemberinden kurtarılmıştır. Ama buna bedel olarak Tank,Cephane ve Tüfekler Almanlara terk edilmiştir. Yine de bu mücadeleden Almanlar yenik çıkmıştır çünkü şayet tahliye imkanı olmasaydı ve bu askerler ele geçirilseydi bundan sonraki İngiltere savaşında sahilleri koruyacak asker olmazdı ve Almanlar belki Denizaslanı Harekatını gerçekleştirebilirdi. İngilizlerin morali düşük olsa da kurtulma umudu ile çarpıştıkları için, Almanlar da zaferde Luftwaffe'nin payını arttırmak için orduları ile fazla zorlamada bulunmayınca tahliye gerçekleşti. Ayrıca kurtulan bu birlikler 1944 Overlord Harekâtı ile yeniden Almanlarla çatışma içerisine girecektir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Donkarkız Tahliyesi