Dilektaşı, Yüksekova

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dilektaşı
Hakkâri
Hakkâri
Ülke Türkiye Türkiye
İl Hakkâri
İlçe Yüksekova
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 457
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0438
Posta kodu 30300
Resmî site
[1]

Dilektaşı (Kürtçe: Manîs), Hakkâri ilinin Yüksekova ilçesine bağlı bir köydür.

Köklü bir geçmişe sahip olan köy, bugün hali hazırda kurulu bulunduğu vadiden önce Sasé denilen mevkide yer almaktaydı. Köy 1950'li yıllara kadar Yüksekova - Başkale arasındaki ulaşımda önemli bir konaklama yeriydi. Köyün Van ilçesi olan Başkale ile sınır arazilerinin yer aldığı SASÊ mıntakasındaki eski kalıntılar bu durumu kanıtlar niteliktedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Geleneksel Kürt kültürü ve onun hayata yansımış izleri köyün sosyo-kültürel yapısında hakimdir. Kız alma-verme, nişan,kına, düğün; hasat mevsimi imece, v.b kültürel ritüeller Yüksekova'nın diğer köyleri gibi burada da belirgin bir şekilde görülür. Köyde yaşayan insanların anadili Kürtçe olup günlük hayatta bu dil kullanılır. Yemekleri arasında en dikkat çekenleri; gılol, keledoş, doxave'dir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Hakkâri il merkezine 40 km, Yüksekova ilçesine 30 km uzaklıktadır. Köy Soré-Tavné denilen mevki içerisinde yer almakta olup, Çiyayé Moré (Mor Dağı) dağ kütlesine bağlı vadilerden birisi içerisinde kurulmuştur. Köyün coğrafyasında dağlar vadiler önemli bir yer tutmakla birlikte çok şirin bir ovası ve yaylası vardır. İki derin vadi boyunca akan dereleri birleşerek Çemé Sipéxane ismini alır. Köyün bu topoğrafik yapısına bağlı olarak iklimi genel karasal iklim eğilimine sahip olmakla birlikte birçok meyvenin yetiştiği bir mikro-klima alanı sağlar.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 800
2000 457
1997 712

2011 1200

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

European Commission - Education & Training - lifelong learning programme - Comenius: Europe in the classroom