İçeriğe atla

Dikkat süresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Oyun konsolu ile oynayan bir çocuk

Dikkat süresi bir insanın dikkati dağılmadan bir iş üzerinde odaklandığı sürenin toplamıdır. çoğu eğitimci ve ruhbilimciler, kişinin dikkatini bir iş üzerine odaklama becerisinin kişinin hedeflerine ulaşması açısından çok önemli olduğunda hemfikirdir.[1]

Dağılma eşiği

[değiştir | kaynağı değiştir]

İnsanoğlunun dikkat süresi için değerlendirmeler büyük ölçüde değişken olup kullanılan dikkatin kusursuz tarifine bağlıdır.

  • odaklanmış dikkat, dikkati çeken bir uyarana kısa süreli cevaptır. bu düzey için dikkat süresi çok kısadır, herhangi bir sapma olmadan en fazla 8 saniye kadar kısa olabilir. bu düzeydeki dikkat çalan bir telefon veya diğer bir beklenmedik olay ile çekilir. birkaç saniye sonra, muhtemelen kişi uzağa bakar, önceki işine döner veya başka bir şey hakkında düşünür.
  • aralıksız dikkat bir iş üzerinde zamanla istikrarlı sonuçlar üreten dikkat düzeyidir. eğer işte, elde yıkamaya karşı hassas kristal bardaklar gibi narin nesneler kullanıyorsa, o zaman aralıksız dikkat sergileyen kişi işin üzerinde durup herhangi bir bardağı kırmaz. dikkati dağılan kişi bir bardağı kırabilir veya başka bir şey yapmak için bulaşık yıkamayı durdurabilir. çoğu sağlıklı ergen ve yetişkinler, aynı nesne üzerine odaklanmayı defalarca isteyebilseler bile, bir nesne üzerinde dikkatlerini 40 dakikadan fazla devam ettiremezler. bu dikkati yenileme kabiliyeti, insanları tıpkı uzun filmler gibi birkaç dakikadan uzun süren nesnelere odaklanmaktan alıkoyar.

aralıksız dikkat ile ölçülen dikkat süresi veya iş üzerinde devamlı harcanan zaman yaşa göre değişir. yaşça büyük çocuklar, küçük çocuklara göre daha uzun süreli dikkat becerisine sahiptir.[2]

insanlar genelde keyif aldıkları veya özünde harekete geçiren bir şeyi yaparken uzun süreli dikkat becerisine sahip oldukları için, işte harcanan zaman ölçümlerinde kullanılan işin türü sonuçları etkiler.[3] ayrıca eğer kişi işi akıcı biçimde yapabiliyorsa, işi yapmakta zorlanan bir kişi veya işi henüz öğrenmekte olan aynı kişiyle karşılaştırıldığında, dikkati artmış haldedir. yorgunluk, açlık, gürültü ve duygusal gerginlik iş üzerindeki süreyi düşürür. serbestçe seçilen bir işte aralıksız dikkat için genel ölçümler, 2 yaşındaki bir çocuk için 5 dakikadan, çocuk ve yetişkinler için en fazla 20 dakika civarına kadar uzanır.[3]

bir konuda dikkati dağıldıktan sonra, kişi dinlenerek, farklı bir etkinlik yaparak, zihinsel odağı değiştirerek veya kasten ilk konuya tekrar odaklanmayı seçerek dikkatini geri kazanabilir.

  1. ^ Cornish, David, Dianne Dukette, The Essential 20: Twenty Components of an Excellent Health Care Team, RoseDog Books, Pittsburgh, 2009, p.73
  2. ^ Ruff, H.A. & Lawson, K.R. (1990). Development of sustained, focused attention in young children during free play. Developmental Psychology, 26, 85-93.
  3. ^ a b Dianne Dukette; David Cornish (2009). The Essential 20: Twenty Components of an Excellent Health Care Team. RoseDog Books. ss. 72-73. ISBN 1-4349-9555-0.