Dijital tabela

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir dijital tabela

Dijital tabelalar; reklam, yönlendirme, tanıtım ve insanları bilgilendirme başta olmak üzere, özellikle pazarlama alanında kullanılan kapalı devre bir yayın sistemidir. Dijital içerikli dosyaları (JPEG, Video, Power Point, Pdf, Web Sayfası) merkezi bir noktadan bilgisayar ağı üzerinden uç noktalardaki ekranlara iletilerek yayın akışı sağlanır. Uç noktalardaki ekranlara iletilen dijital içerikler, ekrana bağlı bir bilgisayar veya medya oynatıcısı sayesinde ekrana yansıtılır.[1]

İşlevleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dijital tabelalar işletmeler içerisinde farklı alanlarda kullanılabilir. En yaygın kullanım alanları şunlardır:

  • Genel bilgilendirme - haber, hava durumu, trafik ve yol durumu, acil yangın çıkış bilgileri.
  • İç bilgilendirme - güvenlik ve ağ bilgileri, haberler ve benzeri kurumsal mesajlar.

Donanımsal İhtiyaçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dijital tabela donanımsal olarak oynatıcı ve ekrana ihtiyaç duyar. Oynatıcı linux, android ve windows gibi işletim sistemlerinden birine sahip olabilir. İhtiyaca uygun oynatıcı tipi belirlendikten sonra bu oynatıcıdan bir ekran vasıtasıyla görüntü alınır. Dijital tabelalar için endüstriyel tipte ekranlar veya led ekranlar gerekir. Endüstriyel tipteki ekranlar, ağır çalışma şartlarında çalışabilir ve dış etkenlere dayanıklı yapıda üretilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Digital Signage Nedir". signagehouse.com. 8 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Eylül 2015.