Diftong

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Diftong (/ˈdɪfθɔːŋ, ˈdɪp-, -θɒŋ/ DIF-thawng-,_-DIP--;[1] Grekçe δίφθογγος (díphthongos) 'çift ses'), kayan ünlü olarak da bilinir, iki bitişik ünlü sesin aynı hece içinde bir araya gelmesidir. Temelde diftong iki sesi ifade eden tek bir sesli harftir: Yani, dil veya diğer konuşma organları sesli harfin telaffuzu esnasında hareket eder.

Diftonglar dil veya diğer konuşma organlarının hareket etmediği ve sadece tek bir ünlü ses içeren monoftonglardan ayrışmaktadır. Örneğin İngilizcede "ow" sözcüğü bir çok durumda bir diftong ile seslendirilirken "ah" sözcüğü bir monoftongla seslendirilir (/ɑː/). İki bitişik ünlü sesin farklı hecelerde bulunmasında (örn. İngilizce "re-elect" sözcüğü) ise oluşan durum hiatus olarak tanımlanır. (İngilizce "hiatus" sözcüğü bu iki durumunda kendi başına örneğidir.)

Diftonglar genellikle bir konuşma esnasında ayrı ünlülerin hızlıca birlikte sarfedilmesiyle oluşur. Dinleyen kişi tarafından tek-ünlü sesler (fonem) olarak duyulan birleşik diftonglar da bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "diphthong". Lexico UK English Dictionary. Oxford University Press. 13 April 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi.