İçeriğe atla

Diff'rent Strokes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Diff'rent Strokes
Başlık ekranı
TürDurum komedisi
Geliştiren
Yazar
Yönetmen
Başrol
Tema müziği bestecisi
Açılış müziği"It Takes Diff'rent Strokes"
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Diliİngilizce
Sezon sayısı8
Bölüm sayısı189
Yapım
Yönetici yapımcı
Yapımcı
 • Howard Leeds
 • Herbert Kenwith (1. sezon)
 • Martin Cohan (1–6. sezon)
 • Ben Starr (2–4. sezon)
 • Bruce Taylor (7. sezon)
 • Al Aidekman
 • Richard Gurman (8. sezon)
MekânMetromedia Square
Hollywood, Kaliforniya (1978–82)
Universal City Studios
Universal City, Kaliforniya (1982–85)
ABC Television Center
Hollywood, Kaliforniya (1985–86)
KameraÇoklu kamera
Gösterim süresi24 dakika
Yapım şirketiTandem Productions
(1978–1986)
Embassy Television
(1985–1986)
(8. sezon)
Dağıtımcı firmaEmbassy Telecommunications
Columbia Pictures Television 1989-1995
Columbia TriStar Television
Sony Pictures Television 2002-günümüz
Yayın bilgileri
KanalNBC
(1978-1985)
ABC
(1985-1986)
Görüntü formatıRenkli
Ses formatıMono
Yayın tarihi3 Kasım 1978 (1978-11-03) - 7 Mart 1986 (1986-03-07)
Kronoloji
İlişkili programlarThe Facts of Life
Hello, Larry

Diff'rent Strokes, 3 Kasım 1978'den 4 Mayıs 1985'e kadar NBC kanalında, 27 Eylül 1985'ten 7 Mart 1986'ya kadar ABC kanalında yayınlanan ABD yapımı durum komedisi (sitcom) dizisi. Dizide Gary Coleman ve Todd Bridges, zengin dul iş adamı Phillip Drummond (Conrad Bain) ve kızı Kimberly (Dana Plato) tarafından evlat edinilen Harlem'li Afrikalı Amerikalı Arnold ve Willis Jackson karakterlerini canlandırırlar.[2][3] İlk sezon ve ikinci sezonun yarısında Charlotte Rae, Drummond'ların hizmetlisi Mrs. Edna Garrett rolüyle dizide yer aldı ve daha sonra kendi durum komedisi The Facts of Life'a geçti. İkinci hizmetli Adelaide Brubaker rolünü Nedra Volz, üçüncü hizmetli Pearl Gallagher rolünü, daha sonra başrole alınan Mary Jo Catlett aldı. Coleman, Bridges ve Plato'yu birer şöhret haline getiren dizi, ırkçılık, madde bağımlılığı, alkolizm, otostop, adam kaçırma ve çocuk istismarı gibi temaların dramatik bir şekilde işlendiği "çok özel bölümler"iyle bilinmektedir. Başrol oyuncuları, hayatlarının daha sonraki dönemlerinde yasal sorunlarla ve madde bağımlılığıyla mücadele etti; Plato ve Coleman sırasıyla 1999 ve 2010'de gerçekleşen erken ölümleriyle gündeme geldi.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi aslen daha önceleri reklamlarda oynayan ve sonra yapımcıların dikkatini çeken çocuk aktörler Bain (1978 yılında Maude dizisinin yapımı birdenbire durdurulunca) ve Coleman'ın potansiyelini kullanacak bir araç proje olarak düşünüldü. Dizinin bu iki aktörün karakterlerini de barındıran ilk taslağının adı, her ne kadar Drummond'un evi Harlem'e toplu taşımayla 15 dakika uzaklıkta olsa da, 45 Minutes from Harlem (Türkçe: "Harlem'den 45 Dakika Uzakta") olarak düşünüldü.[4] Proje geliştirildikçe, Coleman'ın karakterine bir ağabey eklendi. Ayrıca Bain'in karakterine bir kız çocuğu ve hizmetli karakterleri eklendi. Boksçu Muhammed Ali'nin 1966 yılında meşhurlaştırdığı "Different strokes for different folks" (Türkçe anlamı: "Zevkler ve renkler tartışılmaz", düz çevirisi: "Herkese başka bir vuruş") sözüne istinaden dizinin adı Diff'rent Strokes olarak belirlendi ve Ali bizzat ikinci sezonda konuk oyuncu olarak yer aldı.[5] Coleman, Arnold Jackson rolüne; Bridges onun ağabeyi Willis rolüne getirildi. Harlem'li yoksul bir ailenin iki çocuğu olan bu iki karakterin annesi, ölmeden önce zengin dul iş adamı Phillip Drummond'un (Bain) yanında çalışmıştır; Drummond daha sonra bu ikiliyi evlat edinir. Çocuklar Drummond, kızı Kimberly (Plato) ve hizmetçisiyle beraber kalırlar. Dizi boyunca üç hizmetli rol almıştır: Edna Garrett (Rae), Adelaide Brubaker (Volz) ve Pearl Gallagher (Catlett). Aile, New York 697 Park Avenue'da bir çatı katı suitinde yaşar. Arnold karakteri, "What'chu talkin' 'bout, Willis?" (Türkçe: "Sen neden bahsediyorsun, Willis?") sözünü meşhur etmiştir. İlk bölümler tipik aile sorunlarına değinir. Bölümler ilerledikçe hafif durum komedisi temalarından kopmasa da, madde bağımlılığı, alkolizm, otostop, çocuk istismarı gibi birçok ciddi konuya da yer verir.

1-4. sezonlar (1978-1982)[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk sezon çoğunlukla sıradan olmayan bu ailenin gündelik yaşamını işler. Adı jenerikte geçtiği halde, Plato bazı bölümlerde okulda olduğu gerekçe gösterilerek oynamadı. Bu karakter, sezonun daha sonraki bölümlerinde ve ikinci sezonda daha sık ekranda yer alır. İlk sezon sırasında, Arnold'ın okulundaki acımasız ve irikıyım zorba görünmez karakter "The Gooch"tan (Türkçe: Apış Arası) bahsedilir. İlk defa "The Fight" bölümünde yer alan bu karakter, Arnold'a yaptığı zorbalıklarla tanınır. The Gooch, birçok diğer bölümün odak noktası olduğu gibi, adından dizi boyunca birçok kez bahsedilir. Edna Garrett karakterini canlandıran Rae, ilk sezonun 13 bölümü boyunca dizide yer alsa da, sonrasında kaybolur. Oyuncu, hemen sonra Kimberly'nin okulunda geçen kendi yan projesi The Facts of Life'ta oynamaya başlamıştır. Kimberly bu yeni projede rol almasa da, zaman zaman iki dizi arasında geçiş karakterleri mevcuttur. Rae'nin ikinci sezon sonlarında "The Rivals" bölümüyle ayrılışından sonra, hizmetli rolünü, yaşlı ve huysuz Adelaide Brubaker karakterini oynamak üzere Volz üstlendi. Jenerikte adı hiçbir zaman geçmese de, Volz sıkça yarı-düzenli bir karakter olarak dizide yer aldı. İkinci sezonda Arnold'ın en yakın arkadaşı Dudley (Shavar Ross) (başta Dudley Ramsay, sonra Dudley Johnson olarak) karakteri diziye katıldı. Dudley, dizi boyunca birçok bölümde sıkça yer aldı. Dördüncü sezonda, Phillip'in kaçık kız kardeşi Sophia rolünü oynamak üzere Dody Goodman diziye dahil oldu. Yine yarı-düzenli olarak dizide bulunan bu karakter, Adelaide'in yerine birçok hikâyedeki yaşlı karakter rolünü üstlendi.

5-6. sezonlar (1982-1984)[değiştir | kaynağı değiştir]

5. sezonda, hizmetli rollerinden üçüncü ve sonuncusu Pearl Gallagher'ı oynamak üzere Catlett projeye dahil oldu. Pearl, son sezona kadar hemen hemen her bölümde yer aldı. Altıncı sezon ortalarında Plato hamile kalınca, diziye hamileliğinin uyarlanmasını istedi. Başta bu kabul edilse de, dizi yönetimi bu durumu Plato'nun basında sıkça geçen madde bağımlılığını gerekçe göstererek reddetti. Sonuç olarak oyuncunun oynadığı Kimberly karakteri Paris'te okumaya gönderilerek diziden çıkarıldı. Plato, son iki sezonda düzenli oyuncu olarak yer almadı, fakat zaman zaman konuk oyuncu olarak göründü. Bu süreçte reytingler düşmeye başlayınca, yeni karakterler eklenerek yeni hikâyelerin yaratılması amaçlandı. Dixie Carter ve Danny Cooksey, yeni boşanmış bir televizyon aerobik eğitmeni Margaret "Maggie" McKinney ve oğlu Sam'i canlandırmak üzere projeye dahil edildi.[6] Carter, altıncı sezon ortalarında katıldı; burada karakter Kaliforniya'ya gidince Drummond ve ailesi onun peşine düşer ve bu hikâyenin sonunda Sam de diziye dahil olur. Phillip daha sonra Maggie'ye aşık olur ve evlenirler. Düğüne diziden ayrılmış olan Dudley, Aunt Sophia, Adelaide ve Mrs. Garrett gibi karakterler de katılır.

7. sezon (1984-1985)[değiştir | kaynağı değiştir]

Yedinci sezonda, Carter ve Cooksey jeneriğe dahil edildi (Carter'ın isminin yanına "özel" hatbı getirildi) ve hikâyede yeni kurgulara gidildi; burada Phillip artık evli ve mutlu bir adam olarak tasvir edilmektedir. Plato hamileliği sebebiyle başrolde yer almasa da sezon finali "A Special Friend"de konuk oyuncu olarak yer alır. Aynı zamanda, Sam karakterinin evde yeni bir "kader arkadaşı" durumuna gelmesi Arnold'ın hoşuna gider ve sonraki hikâyelerde ikili sıklıkla yakın ilişkiler içinde kalır; Willis daha geri plana düşer. Bu sezonda Todd Bridges başrolde gösterilse de, bazı bölümlerde rol almaz. Ek olarak, Arnold'ın okul hayatına odaklanan hikâyelere daha çok yer verilir. Değişiklikler NBC'nin umduğu reyting artışını sağlayamadı. Carter yedinci sezon sonunda ayrıldı ve sonraki sezonda yerine Mobley getirildi.

8. sezon (1985-1986)[değiştir | kaynağı değiştir]

1985 baharında NBC, düşük reytingleri sebep göstererek diziyi rafa kaldırma kararı aldı. ABC kanalı, diziyi kendi çatısı altında alarak, Cuma akşamları yayınlanmak üzere sekizinci sezonu hazırladı. Bu sezonda, Maggie McKinney Drummond'ı canlandırmak üzere Mobley alındı. Mobley, daha önce ikinci sezonda "Teacher's Pet" bölümünde Drummond'ın bir başka sevgilisi rolünü oynadığı gibi, Maggie karakteri için asıl düşünülen isim olmuştur. Ancak kendisiyle Bain arasındaki yaş farkı nedeniyle bu karardan vazgeçilmiştir.[7] ABC, 19 bölümü yayınladıktan sonra projeyi tamamen rafa kaldırarak 7 Mart 1986'daki bir finalle diziyi bitirdi. Dizi, Haziran ayında ABC'nin yaza özel yeniden yayınlarına dahil edildi.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Phillip Drummond, bütün bölümlerde oynayan tek isimdir. Arnold Jackson, beş bölümde yer almamıştır: dördüncü sezondaki "First Day Blues" ve "The Team" ile yedinci sezondaki "The Gymnasts", "Sam Adopts a Grandparent" ve "Baseball Blues" bölümleri.

Yardımcı oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Drummond ailesi dışında, dizide birçok yardımcı rol de yer almaktadır. Phillip'in kaçık kız kardeşi Sophia (Dody Goodman), dördüncü sezonda kardeşi için sık sık çöpçatanlık girişimlerinde bulunur. Dudley Johnson (Shavar Ross), Arnold'ın en yakın arkadaşı olup yine onun gibi evlatlıktır ve bazı ortak anıları paylaşırlar. Bu anılardan bazıları, dizi tarafından meşhur edilen "çok özel bölüm"lerde işlenmiştir. Ted Ramsey (Le Tari), Dudley'nin kendisini evlat edinen babasını oynar. Üçüncü sezonda Janet Jackson, Willis'in kız arkadaşı Charlene DuPrey'i canlandırır. Jackson, bu ilişkinin bittiği altıncı sezona kadar sürekli oyunculardan biri oldu. Arnold'ın yer yer gözüken okul arkadaşları arasında Robbie Jason (Steven Mond) ve sonradan aralarının bozulduğu Lisa Hayes (Nikki Swasey) de yer alır. Miss Chung (Rosalind Chao), Arnold'ın öğretmenidir. 1985 sonbaharında, dizi son sezonu için ABC'ye taşındığında, Arnold, Dudley ve Lisa liseye başlarlar ve burada yeni arkadaşları Charlie (Jason Hervey) ile tanışırlar. Dizi boyunca sıkça adı geçen, Arnold'ın okulundaki zorba "The Gooch" karakteri, ilk sezonun "The Fight" bölümünde diziye dahil olur. Sıkça Arnold'a zorbalık yapan karakterin adı birçok bölümde ana tema olarak işlenir. Arnold'ın tasvirine göre irikıyım, kaba, sürekli belasını arayan ama çok da zeki olmayan bu karakter, hiçbir bölümde ekranda görünmemiştir. Karakter, yıllarca Arnold'ı ve sonrasında Sam'i rahatsız etmesinin ardından, yedinci sezonda Arnold'ın değişim programıyla gelen komşusu ve ezeli düşmanı Carmella tarafından yenilir.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

SezonBölüm
sayısı
Orijinal yayın tarihiDiğer
Başlangıç tarihiBitiş tarihiKanalDereceReytingİlişkili
1243 Kasım 1978 (1978-11-03)4 Mayıs 1979 (1979-05-04)NBC2719.9Yok
22621 Eylül 1979 (1979-09-21)26 Mart 1980 (1980-03-26)2620.3Yok
32212 Kasım 1980 (1980-11-12)13 Mayıs 1981 (1981-05-13)1720.7Fantasy Island
Trapper John, M.D.
42629 Ekim 1981 (1981-10-29)20 Mayıs 1982 (1982-05-20)YokYokYok
5242 Ekim 1982 (1982-10-02)14 Mayıs 1983 (1983-05-14)YokYokYok
6241 Ekim 1983 (1983-10-01)12 Mayıs 1984 (1984-05-12)YokYokYok
72429 Eylül 1984 (1984-09-29)4 Mayıs 1985 (1985-05-04)YokYokYok
81927 Eylül 1985 (1985-09-27)7 Mart 1986 (1986-03-07)ABCYokYokYok

Çok özel bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Nancy Reagan, Diff'rent Strokes setinde

Diff'rent Strokes, dönemin First Lady'si Nancy Reagan'ın uyuşturucu karşıtı "Just Say No" kampanyasını savunmak adına rol aldığı "The Reporter" bölümü ve bir pedofil rolündeki Gordon Jump'ın Arnold ve Dudley'yi bisiklet mağazasına getirerek onları istismar etmeye çalıştığı iki parçalı "The Bicycle Man" gibi "çok özel bölümler"iyle bilinir. Bir başka bölümde Whitman Mayo, Arnold ve Willis'e eski bir komşularından kalan mirasa konmak adına oyunlar oynayan bir üçkağıtçı rolünü canlandırır. "Skin Deep or True Blue" adlı bölümde Kimberly'nin yeni erkek arkadaşı Roger Morehouse, kız kardeşi Emily'nin (Melora Hardin) baloya Willis ile gitmesine, onun siyahi olduğunu gerekçe göstererek mani olur. Daha az ciddi bölümlerden "Green Hair"de Kimberly'nin saçları asit yağmurundan yeşile döner. İki parçadan oluşan "The Hitchhikers" bölümünde otostopun tehlikelerine değinilir: Kimberly ve Arnold soğukta parasız kaldıklarından eve dönemez ve kendini iyi niyetli olarak tanıtan bir tecavüzcünün (Woody Eney) eline düşer; ancak Arnold bir şekilde kaçmayı başarınca polisler son anda Kimberly'yi tecavüzden kurtarır. Bölümün sonunda Bain, böylesi durumlarda yapılacaklara dair bir uyarıda bulunur. İki bölüm alkolizmin sonuçlarını işler: "A Drinking Problem" adlı bölümde Willis, alkolik Jerry (Lawrence Monoson) ile eve çıkmak üzere evi terk eder; "Cheers to Arnold" bölümündeyse Arnold, termosunda alkolle okula gelen Ricky (Robert Jayne) adlı arkadaşıyla mücadele etmek zorunda kalır. Son sezondaki bir saatlik sezon açılışı ("Sam's Missing"), Sam'i yeni ölen çocuğunun yerine koymak için kaçıran Donald Brown (Royce D. Applegate) karakterine yer verir. Başka kayda değer bölümlerden "Bulimia"da, aile Kimberly'nin bulimiya nervozadan muzdarip olduğunu fark eder. "A Special Friend" bölümünde Arnold ve Sam, sokak performans sanatçısı Karen ile tanışırlar. Bir performansın sonunda sara krizine girdiğinde Sam onun ölmekte olduğunu düşünür. Bu olayı izleyen süreçte, konu açıldığında gerilen çocuklar, ev hizmetçisi Pearl'ün de bu hastalığa sahip olduğunu ancak kendini ilaçlarla kontrol altında tuttuğunu fark edince rahatlar.

Yan ürünler[değiştir | kaynağı değiştir]

The Facts of Life dizisi (1979-1988), bir Diff'rent Strokes yan ürünüdür. Dizide Drummond'un eski hizmetlisi Mrs. Garrett, Eastland'de Kimberly'nin okuduğu özel okulun yurt müdiresi olarak rol alır. Strokes'un ilk sezonunun sonlarındaki "The Girls School" bölümü Facts dizisi için bir pilot bölümdür. Mrs. Garrett bu bölümde Kimberly'yi okula götürerek onun bir okul gösterisi için kostüm dikmesine yardımcı olur. Burada Kimberly'nin sınıf arkadaşlarıyla tanışır ve yurt müdiresi olarak iş teklifi alır. Teklifi başta reddetse de, daha sonra kararını değiştirir. Diff'rent Strokes oyuncuları, The Facts of Life dizisinin ilk bölümünde yer alırlar. Bir sahnede Drummond, Mrs. Garrett'a "Bize geri dönmen için seni ikna edemeyeceğimizden emin misin?" diye sorar. Yan ürünün başarısının ardından, sonraki yıllarda birçok Strokes/Facts ortak projesine imza atılmıştır. Bir yan ürün olmasa da, Hello, Larry (1979-1980) dizisinde Strokes'a göndermeler bulunur. Dizideki almaşık bir bölümde Phillip Drummond ve Larry Alder (McLean Stevenson) eski asker arkadaşlarıdır ve Mr. Drummond, Larry'nin talk show sunucusu olarak çalıştığı radyo kanalını satın almıştır. "Almost American" (veya "Night School") bölümü, muhtemel yan ürünler için bir pilot bölümüdür.[8] Ek olarak Arnold, Silver Spoons dizisinin "The Great Computer Caper" bölümünde ve Amazing Stories dizisinin "Remote Control Man" bölümlerinde rol aldı.

Daha sonraki projelerde karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

1994 yılında Coleman, Evli ve Çocuklu dizisinde ("How Green Was My Apple" bölümü) Al Bundy'nin (Ed O'Neill) kaçak bir garaj yolunu şikayet ettiği imar kanunu müfettişini canlandırdı. Kelly (Christina Applegate) onu tanıyınca, Arnold Jackson'la herhangi bir ilişkisinin olduğunu reddetse de, Al'a "What'chu talkin' about, Bundy?" (Türkçe: "Sen neden bahsediyorsun, Bundy?") meşhur sözünü tekrarlar. 1996 yılında Coleman ve Bain, The Fresh Prince of Bel-Air dizisinin finalinde ("I, Done Part II" bölümü) karakterlerini yeniden canlandırdı. Burada Banks'in evini satın almayı düşünen ikili, Will Smith'in karakteriyle tanışmadan önce Willis'e adıyla gönderme yaparlar ve bu esnada Coleman, "What'chu talkin' about, Will?" (Türkçe: "Sen neden bahsediyorsun, Will?") meşhur sözünü yineler.

Popüler kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

2004 yılında Coleman, The Surreal Life dizisinin ikinci sezonunda rol aldı ve Vanilla Ice tarafından meşhur sözünü yinelemeye zorlandı.[9][10] Bunun yanında The Wayans Bros., The Ben Stiller Show, Drake & Josh, The Jamie Foxx Show, The Parkers, Robot Chicken ve Simpsonlar gibi dizilerde kendisini oynamak üzere misafir oyunculuk yaptı.

Diff'rent Strokes sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

1986'da dizinin yayından kaldırılmasının ardından Coleman, Bridges ve Plato oyunculuk kariyerlerine devam etmek konusunda zorluklarla yüzleştiler. Üçü de çeşitli yasal sorunlarla karşı karşıya kalırken, Bridges ve Plato ayrıca uyuşturucu bağımlılığıyla savaşmak zorunda kaldı. Bütün bu sorunlar basında kendisine yaygın olarak yer bulurken, basın ve hayran çevreleri bu sorunları "Diff'rent Strokes laneti" adı verilen bir fenomenle açıklama yoluna gitti.[11]

Gary Coleman[değiştir | kaynağı değiştir]

1989'da dizinin bitiminin üç yıl sonrasında Coleman, ailesini ve eski menajerini kendi vakıf fonunu zimmetine geçirmekle suçlayarak onlara dava açtı. Bu davaların ardından 1 milyon doların üzerinde bir tazminat alsa da, 1999 yılında iflas etti. 1998'de güvenlik görevlisi olarak çalıştığı alışveriş merkezinde bir kadına yumruk atınca davalık oldu. 2001 yılında, yine güvenlik görevlisi olarak çalıştığı esnada, bir aracın alışveriş merkezine girmesine engel olmaya çalışırken kameralara alındı. Aracın sürücüsü, Coleman'la dalga geçtiği bu videoyu çeşitli kanallara dağıttı.[12] 2007'de Coleman'ın Provo, Utah'ta bir kadınla "hararetli tartışmaları" genel ahlaka aykırı davranış olarak değerlendirildi.[13] Coleman, doğumdan kaynaklanan bir böbrek hastalığından dolayı 16 Mayıs 2010'da nöbet geçirip kafasını yere çarpınca Provo'daki bir hastaneye kaldırıldı. Hemen sonrasında beyin kanamasından ötürü yaşam desteği ünitesine bağlanan oyuncu, 28 Mayıs'ta 42 yaşında öldü.[14]

Dana Plato[değiştir | kaynağı değiştir]

Plato, dizinin altıncı sezonu sırasında hamile kalınca (her ne kadar son iki sezonda konuk oyuncu olarak dahil almaya devam etse de) oynadığı rol diziden çıkarıldı. 1984 yılında çocuğunun babası müzisyen Lanny Lambert ile evlendi ve 1990'da boşandı. Ekonomik sıkıntılar ve gittikçe kötüleşen uyuşturucu ve alkol bağımlılığını izleyen süreçte oyuncu, oğlunun velayetini babasına feragat etti. Düşüşte olan kariyerini kurtarmak adına Haziran 1989'da Playboy dergisine poz veren sanatçı, buna karşın herhangi bir oyunculuk teklifi almadı.[11] 1990'a gelindiğinde Las Vegas'ta yaşayan Plato, sıklıkla yoksulluk çekmekteydi ve bir kuru temizleme dükkanında kasiyerlik yapmaya devam etti.[15] Şubat 1991'de saçmalı tabancayla Las Vegas'ta bir video dükkanını soyunca tutuklandı. Ertesi yıl da sahte diazepam reçetesi düzenlemek suçundan tutuklandı.[16] 1998'de softcore porno filmi Different Strokes: The Story of Jack and Jill...and Jill'de yer aldı.[11] Tutuklanmalarının ardından Plato, alenen madde bağımlılığıyla mücadelesini duyurdu.[17] Plato, 1999 yılında, 34 yaşında yüksek dozda uyuşturucu kullanımından dolayı hayatını kaybetti. Ölümü intihar olarak kabul edildi.[18] Oğlu Tyler da 2010 yılında intihar etti.

Todd Bridges[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi bitince Bridges kokain bağımlılığı geliştirdi. Şubat 1988'de, Los Angeles'ta bir uyuşturucu satıcısını öldürmeye teşebbüs etmekle suçlandıysa da Kasım 1989'da aklandı.[19] Bridges bunun yanında silah saklama ve kokain bulundurma suçlarından da tutuklandı.[11] 1994 yılında bir tartışmanın ardından birinin arabasına kasten çarpma iddiasıyla yakalandı.[20] Yıllar süren madde bağımlılığının ardından 1990'lar başında bağımlılığından kurtuldu.[21] Günümüzde ABD'yi turlayarak okullarda madde bağımlığının tehlikelerine yönelik sunumlar yapmaktadır.[22] Bridges filmlerde ve televizyonlarda rol almaya devam etti. Kamuoyunda iyi bilinen rollerinden biri, Everybody Hates Chris dizisinde savaş bunalımı yaşayan komplo teoristi Vietnam gazisi (Chris'in patronu Doc'un yeğeni) Monk karakteridir.[23]

Yarı belgesel filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Diziye yönelik iki yarı-belgesel film çekildi:

 • 2000 yılında Fox, After Diff'rent Strokes: When the Laughter Stopped adlı 1 saatlik bir televizyon filmi çekti. Bilinmeyen oyuncuların oynadığı bu film, Plato'nun diziden sonra intiharına kadar olan hayatına odaklanır. Bridges burada kendi genç haline uyuşturucu satan bir satıcı olarak rol aldı.[24]
 • 4 Eylül 2006'da NBC, Behind the Camera: The Unauthorized Story of Diff'rent Strokes adlı bir televizyon draması yayınladı. Bu film dizinin çocuk yıldızlarının yükselip düşüşü temasına odaklanır ve Coleman ile Bridges'ın son dönemlerde çekilmiş röportajlarını içerir. İkili bu filmde kısaca son sahnede Plato'nun mezarının başında görünürler.[25]

Ev medyası[değiştir | kaynağı değiştir]

Sony Pictures Home Entertainment, Diff'rent Strokes'un 1. ve 2. sezonlarını DVD formatında 1 ile 4. Bölge'de satışa sundu. 1. Sezon, 6 Ekim 2008'de 2 ve 5. Bölgelerde de piyasaya sürüldü.[26] 29 Eylül 2009'da "Hayranların Favorileri" DVD'si yayımlandı. Bu, 2. sezonun sekiz bölümünden oluşan tek disklik bir derlemedir.[27]

6 Nisan 2012'de dizinin yayın haklarının Shout! Factory tarafından satın alındığı duyuruldu; böylece 3. Sezon 17 Temmuz 2012'de DVD formatında raflardaki yerini aldı.[28] 4. Sezon 20 Kasım 2012'de,[29] 5. Sezon 4 Nisan 2017'de,[30] 6. Sezon 25 Temmuz 2017'de[31] 7. Sezon 27 Şubat 2018'de,[32] 8. Sezon 29 Mayıs 2018'de piyasaya sürüldü.[33]

27 Ağustos 2013'te, Mill Creek Entertainment'ın Diff'rent Strokes da dahil olmak üzere Sony Pictures arşivinden çeşitli dizilerin yayın hakkını satın aldığı duyuruldu.[34] Bunun ardından 1. ve 2. sezonlar 15 Temmuz 2014'te DVD olarak yeniden yayımlandı.[35]

DVD adı Bölüm
sayısı
Yayımlanma tarihi
1. Bölge 4. Bölge
The Complete First Season (Bütün Birinci Sezon) 24 14 Eylül 2004
15 Temmuz 2014 (yeniden yayımlanma)
22 Kasım 2006
The Complete Second Season (Bütün İkinci Sezon) 26 31 Ocak 2006
15 Temmuz 2014 (yeniden yayımlanma)
4 Kasım 2008
The Complete Third Season (Bütün Üçüncü Sezon) 22 17 Temmuz 2012 -
The Complete Fourth Season (Bütün Dördüncü Sezon) 26 20 Kasım 2012 -
The Complete Fifth Season (Bütün Beşinci Sezon) 24 4 Nisan 2017 -
The Complete Sixth Season (Bütün Altıncı Sezon) 23 25 Temmuz 2017 -
The Complete Seventh Season (Bütün Yedinci Sezon) 24 27 Şubat 2018 -
The Complete Eighth Season (Bütün Sekizinci Sezon) 19 29 Mayıs 2018 -

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Bob Brunner, 'Happy Days' writer, dies". Variety. 8 Kasım 2012. 17 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2012. 
 2. ^ "Diff'rent Strokes: Complete First Season". DVD Talk. 12 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2010. 
 3. ^ "Diff'rent Strokes: The Complete Second Season". DVD Talk. 3 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2010. 
 4. ^ Weiner, Ed; Editors of TV Guide (1992). The TV Guide TV Book: 40 Years of the All-Time Greatest Television Facts, Fads, Hits, and History. New York: Harper Collins. s. 174. ISBN 0-06-096914-8. 
 5. ^ "10 things you never knew about 'Diff'rent Strokes'". MeTV. 6 Şubat 2018. 3 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2020. 
 6. ^ "TV Playbook: Let's Add a Kid!". IGN. 27 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2010. 
 7. ^ "The Durant Daily Democrat – Google News Archive Search". google.com. 23 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2015. 
 8. ^ "Almost American". IMDb. 19 Nisan 2019. 19 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2020. 
 9. ^ "Ron Jeremy: Gary Coleman Hated Saying "Whatchu Talkin' Bout" Line". US Magazine. 30 Mayıs 2010. 8 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2015. 
 10. ^ "Vanilla Ice – I'm Going to Gary Coleman's Memorial". tmz.com. 31 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2015. 
 11. ^ a b c d Sporkin, Elizabeth (25 Mart 1991). "Diff'rent Strokes, Fallen Stars". People. 35 (11). ISSN 0093-7673. 5 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2020. 
 12. ^ Murphy, Daniel (21 Mart 2008). "The Five Lowest Moments of Gary Coleman's Career". Esquire. 10 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2008. 
 13. ^ "Former Child Star Gary Coleman Cited for Disorderly Conduct in Parking Lot Spat". Fox News. 1 Ağustos 2007. 23 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2008. 
 14. ^ "Gary Coleman critically hurt after falling and hitting his head". The Sydney Morning Herald. 27 Mayıs 2010. 30 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2010. 
 15. ^ Gliatto, Tom (24 Mayıs 1999). "Little Girl Lost". People. 51 (9). ISSN 0093-7673. 25 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2020. 
 16. ^ "Dana Plato, 34, Star of 'Diff'rent Strokes'". New York Times. 10 Mayıs 1999. 10 Aralık 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2013. 
 17. ^ "The 'Diff'rent Strokes' curse isn't a joke". Los Angeles Times. 28 Mayıs 2010. 31 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2013. 
 18. ^ "Child star Dana Plato's life ends with overdose". CNN.com. 9 Mayıs 1999. 18 Ağustos 2000 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2008. 
 19. ^ "Jury Acquits Todd Bridges Of Charges Of Attempted Murder, Manslaughter". Jet. 77 (8). Johnson Publishing Company. 27 Kasım 1989. ss. 36-67. ISSN 0021-5996. 
 20. ^ "Todd Bridges arrested, charged after tiff involving vehicle". Jet. 10 Şubat 1997. 19 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2008. 
 21. ^ Abramovitch, Seth (16 Ocak 2013). "Todd Bridges on TV Dad Conrad Bain: 'He Treated Me Better Than My Own Father'". hollywoodreporter.com. 18 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2013. 
 22. ^ "Diff'rent Strokes Facts of Life: Where Are They Now?". abcnews.go.com. 31 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2008. 
 23. ^ Bauder, David (31 Mayıs 2010). "Troubled lives for 'Diff'rent Strokes' stars". today.com. 8 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2013. 
 24. ^ "Long Island News from the Long Island Press". Long Island News from the Long Island Press. 3 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2015. 
 25. ^ McDonough, Kevin (4 Eylül 2006). "Refried nostalgia, overcooked comedy". recordonline.com. 3 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2013. 
 26. ^ Diff'rent Strokes – Complete Season 1
 27. ^ "Diff'rent Strokes – Front/Rear Box Art, Episode List for Sony's 'Diff'rent: Fan Favorites' DVD". TVShowsonDVD.com. 3 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ağustos 2009. 
 28. ^ Lambert, David (6 Nisan 2012). "Diff'rent Strokes – 'Season 3' DVDs! Whatchoo Talkin' 'Bout, Shout! Factory?". tvshowsondvd.com. 13 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2013. 
 29. ^ Lambert, David (13 Ağustos 2012). "Diff'rent Strokes – 'The Complete 4th Season' is Scheduled by Shout! for DVD". tvshowsondvd.com. 13 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2013. 
 30. ^ Lambert, David (6 Ocak 2017). "Diff'rent Strokes – And Together We'll Be Fine!: 'The Complete 5th Season' on DVD". tvshowsondvd.com. 7 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2017. 
 31. ^ "Mr. T! Dixie Carter! David Hasselhoff! Janet Jackson! 'The Complete 6th Season". 6 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2020. 
 32. ^ "Diff'rent Strokes - 'The Complete 7th Season' is Coming in 2018 from Shout! The penultimate season of the sitcom is expected at the end of February". 19 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2020. 
 33. ^ "Diff'rent Strokes - Shout! Announces a DVD Release for 'The Complete 8th and Final Season' The show's last 19 episodes in May, including a short return of Dana Plato as 'Kimberly'". 15 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2020. 
 34. ^ "Site News DVD news: Mill Creek Licenses 52 TV Shows from Sony for Low-Cost DVD Release - TVShowsOnDVD.com". tvshowsondvd.com. 6 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2015. 
 35. ^ "Diff'rent Strokes DVD news: Box Art for Diff'rent Strokes - Seasons 1 & 2 - TVShowsOnDVD.com". tvshowsondvd.com. 25 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]