Dieter Zetsche

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dieter Zetsche (2019)

Dieter Zetsche (5 Mayıs 1953, İstanbul, Türkiye) Alman iş adamı ve  Daimler AG yönetim kurulu başkanıdır.Mercedes-Benz Arabaları'nın 2006'dan beri başında olup 1998'den beri de yönetimin üyesidir. 

Babası Herbert Zetsche inşaat mühendisidir. Dieter'in doğumu sırasında Türkiye'de bir baraj projesinde çalışmaktadır. Aile 1956'da Batı Almanya'ya dönmüştür.Dieter Zetsche Oberursel'de (Frankfurt yakınları) okula gitmiştir. 1971'den 1976'ya kadar Karlsruhe Üniversitesi'nde öğrenim elektrik mühendisliği öğrenimi görmüştür. Mühendis olarak mezun olmuş, 1982'de Paderborn Üniversitesi'nde doktora yapmıştır. 2010'dan beri Como Gölü'ndeki Lierna'da yaşıyor ve burada bir villa satın alıyordu. [1].

Daimler-Benz'de İken[değiştir | kaynağı değiştir]

Daimler ve Chrysler'in 2007'de bölünmesinde başlıca rolü oynamıştır.  Bunun sonucunda Daimler AG kurulmuştur.

Zetsche Mercedes Benz şirketinde köklü değişiklikler yapmasıyla bilinmektedir. Üretim kalitesini yükseltmek ve müşteri memnuniyetini sağlamak için çabalamıştır. Time Dergisi'nin 2006'daki 100 etkili insan listesinde yer almıştır. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • ^ "Il sogno italiano di Zetsche: salire in sella a Mv Agusta Trattative in corso con l'azienda di Castiglioni. Intanto il top manager ha preso casa sul lago a Lierna, Il Giornale, 2014