Diego Portales

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Diego Portales-D S No 20.JPG

Diego José Víctor Portales (26 Haziran 1793 - 6 Haziran 1837), 1830-1837 arasında Şili'yi diktatörlükle yöneten siyaset adamı. Baskıcı yönetimine karşın, siyasi istikrarı sağlamış ve ekonomik kalkınmanın temellerini atmıştır.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Varlıklı bir ailenin oğluydu. 1824'te tütün, çay ve alkollü içki tekelini ele geçirerek servetini daha da artırdı. Birkaç yıl sonra muhafazakar görüşlerini yaymak için iki gazete kurdu. 1830'da Muhafazakar Parti iktidara gelince başbakan oldu. Bu görevi sırasında demokrasi ve siyasi özgürlükleri hiçe sayarak muhaliflerini tutuklattı, basına sansür koydu ve orduyu denetimi altına aldı. 1833'te kilise ve büyük toprak sahiplerinin çıkarlarını koruyacak güçlü bir merkezi yönetimi olanaklı kılan anayasayı kabul ettirdi.

Peru'nun gitgide artan ticari rekabeti ve bir konfederasyon çatısı altında birleşen Peru-Bolivya Konfederasyonu'na savaş açtı. Savaşı Şili'nin kazandığını göremeden birlikleri denetlerken öldürüldü. Başkanlığı sırasında Şili halkının nefret ettiği bir lider olmasına karşın, ölümünden sonra ülkenin birliğinin simgesi durumuna geldi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]