Dicle Özçer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dicle Özçer
Dicle Özçer
Doğum 7 Temmuz 1995 (1995-07-07) (25 yaşında)
Ankara, Türkiye
Milliyet  Türkiye
Meslek Yönetmen,Oyuncu,Yazar,Senarist
Etkin yıllar 2017-günümüz
Ödüller
Big Break
6 En İyi Komedi Ödülü, 2 Adaylık 2020
4 En İyi Yönetmen Ödülü, 2 Adaylık 2020
1 En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, 1 Adaylık 2020
21 Uluslararası Festivalde yarışmaya değer bulundu.
Broken Circle
Ayın En İyi Deneysel Film Ödülü 2020
Resmî site dicleozcer.com

Dicle Özçer, (d. 7 Temmuz 1995, Ankara) Türk yönetmen, oyuncu, yazar, senaryo yazarıdır.

Daha çocukluğunda öykü yazmaya başlayan, resimler yapan Dicle Özçer, küçük yaşlardan itibaren tiyatroya da gönül vermişti. Oyuncu olma hayalleri kuruyordu. Lisede seçmeli ders olarak Drama’yı seçti ve 4 yıl boyunca, kendi yazdığı oyunlarda ve okulun sergilediği oyunlarda rol aldı. 2009 yılında Özgür Pencere Sanat ve Edebiyat Derneği- Çocuk ve Genç Kalem Öykü Yarışması'nda, Muzaffer İzgü, Gülten Dayıoğlu gibi isimlerin olduğu Jüri tarafından Bermuda Şeytan Üçgeni isimli öyküsü ile Mansiyon aldı. Londra’da oyunculuk workshoplarına katıldı. İngiltere'de Guildford School of Acting (GSA)’nın yaz okuluna gitti, iki dönem GSA’nın çok yetenekli hocalarından ileri düzey oyunculuk dersleri aldı. Senaryo analizinden karakter yaratmaya, fiziksel tekniklerden ses derslerine kadar birçok farklı alanda kendini geliştirme şansı oldu.

Oyunculuk okumak için, yurt dışı okulların seçmelerine katıldı. Los Angeles’a taşınan Dicle, American College and Conservatory of Performing Arts (AMDA)’nın oyunculuk bölümünden mezun oldu. The Jump adında yazdığı bir kara komediyi Santa Monica Theatre’a gönderdi ve oyununun seçilmesiyle birlikte ilk defa profesyonel olarak yönetme fırsatını yakaladı. The Jump büyük bir başarıydı ve seyirci tarafından çok beğenildiği için bir kaç ay sonra tekrar sahnelendi. Ardından Santa Monica Theatre’da yönetmen olarak çalışmaya başlayan Özçer, Shakespeare’in Romeo & Juliet oyununu yönetti. Santa Monica Tiyatrosunda sahnelenen bütün oyunlar için rejilik yaptı.Tiyatro seyircisine ve olanaklarına uygun senaryoların seçilmesinden, roller için doğru aktörlerin bulunmasına, provaların yapılmasına ve canlı olarak sahnelenmesine kadar olan bütün süreçlerin yönetimini gerçekleştirdi.

"Yönetmen olarak misyonum, insanlığımızı en çıplak haliyle ortaya sunan hikayeler anlatmak. Kendi hedefleri ve hayalleri olan, akıllı ve güçlü kadınlar hakkında yazmak istiyorum. Genç kızların, kadınların ekranda kendilerinden bir parça görüp, bu karakterleri rol modeli olarak almalarını, onlara daha büyük hayaller kurmak için ilham vermek istiyorum. Asıl amaç da bu degil mi zaten? Kendinden bir parça görmek. Bende iz bırakan filmler hep öyle oldu, bir sekilde derin bir bağlantı hissettim karakterlere ve hiç unutamadım o hissi. Bu nedenden ötürü şu ana kadar çektiğim her film bir kadın hakkında."

-Dicle Özçer, kalabalıkcadde.com, 07 Eylül 2020

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dicle Özçer, Yönetim Danışmanı Sema Özçer ile İnşaat Mühendisi Aygün Özçer'in kızı olarak 07 Temmuz 1995’te Ankara’da doğdu. İlkokulu Başkent Üniversitesi Özel Ayşe Abla okulunda, Ortaokul ve Liseyi , Bilkent Üniversitesi Laboratuvar ve Uluslararası Okul (BLIS-Bilkent Laboratory International Schooll) da okudu, Uluslararası Bakalorya Diploma (IB DP International Baccalaureate Diploma Programme) programından 2013 yılında mezun oldu. Aynı yıl, AMDA (American Musical and Dramatic Academy, College and Conservatory of Performing Arts, Los Angeles) tarafından kabul edildi ve 2016 yılında oyunculuk bölümünden (Bachelor of Fine Arts, Acting) mezun oldu. 2017 yılında girdiği New York Film Akademisi'nin (New York Film Academy, Los Angeles) Film Yapımcılığı (Master of Fine Arts, Filmmaking) bölümünde master programını 2019 yılında tamamladı.

Dicle Özçer Doğada Çekim

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dicle Özçer, şu ana kadar senaryolarını kendi yazdığı, yönetmenliğini ve yapımcılığını da üstlendiği beş kısa film çekti:

Dicle Özçer Film setinde
 • Cracked (Çatlak), 2017
 • Heart and Soul (Kalp ve Ruh), 2018
 • Broken Circle (Kırık Çember), 2019,
 • Happy Faces (Mutlu Yüzler), 2019
 • Big Break (Büyük An), 2020

Big Break, Warner Bros Stüdyosu’nda ki özel prömiyerinden sonra film festival dünyasında ulusal ve uluslararası ödülleri toplamaya başladı. Şu ana kadar Amerika’dan ve Avrupa’dan toplam 21 film festivalinde gösterilmeye seçildi. Genç yönetmen Big Break filmi ile 6’sı “En İyi Komedi”, 4’ü “ En İyi Yönetmen” kategorilerinde olmak üzere toplam 10 ödül aldı. Big Break; Indie Short Fest, Florence Film Awards, Prague International Monthly Film Festival, Montreal International Short Film Awards, Best Global Shorts ve Top Shorts Film Festivallerinde “En İyi Komedi” ödülü aldı. Dicle Özçer, yönetmen olarak Top Shorts Film Festival, Independent Shorts Awards ve Vienna Film Awards ve Women’s Comedy Film Festival tarafından “En İyi Yeni Yönetmen” seçildi ve aynı zamanda Prague International Monthly Film Festival ve Indie Short Fest tarafından da “En İyi Yönetmen” olarak aday gösterildi. Big Break, Burbank International Film Festival ve Dumbo Film Festival NYC ‘de yarı finalist oldu. Bunlara ek olarak, Big Break’in gösterilmeye seçildigi 21 film festivali arasında; Portland Comedy Film Festival, Anatolia International Film Festival, Summer in The South, Austin Comedy Short Film Festival, Lady Filmmakers Film Festival, The Monthly Film Festival (UK) ve London Worldwide Comedy Short Film Festival bulunuyor

Broken Circle filmi ile Best Experimental of the Month Ödülü'nü (Ayın En İyi Deneysel Film Ödülü) The Monthly Film Festival' inde 2020 yılında aldı.

Dicle Özçer, Newport Harbor lisesinin TV & Film programına konuk konuşmacı olarak davet edildi. Big Break film gösteriminin de yapıldığı programda, öğrencilerle söyleşi yaptı, genç filmcilerin sorularını yanıtladı, önerilerini paylaşarak onlara yol gösterdi. Ardından, Film Fest Report Channel[1] ile röportaj yaptı. Toronto Film Magazine[2] ve Film Daily'de [3] röportajları; Film Threat [4], In Your Own League [5] ve TMFF’de Big Break ile ilgili makaleleri yayınlandı.

Özçer, Atlanta Comedy Film Festivali, Summer in the South ve The Southern Horror Film Festivallerinin jüri üyesidir.

Son olarak, Amerika’ nın seçkin okulu Savannah College of Art and Design’a (SCAD) konuk konuşmacı olarak davet edilen ve kısa film öğrencileri ile deneyimlerini paylaşan Özçer, bir yandan da yapımcı bir arkadaşıyla birlikte ilişkiler üzerine bir komedi web serisi üzerinde çalışıyor.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Big Break, Best Comedy Ödülü (En İyi Komedi Ödülü), Indie Short Fest, 2020 [6]
 • Big Break, Best Comedy Ödülü (En İyi Komedi Ödülü), Top Shorts Film Festival, 2020 [7]
 • Big Break, Best Comedy Ödülü (En İyi Komedi Ödülü), Florence Film Awards (Italya), 2020 [8]
 • Big Break, Best Comedy Ödülü (En İyi Komedi Ödülü), Prague International Monthly Film Festival (Çekoslovakya), 2020 [9]
 • Big Break, Best Comedy Ödülü (En İyi Komedi Ödülü), Montreal Independent Film Festival (Kanada), 2020 [10]
 • Big Break, Best Comedy Ödülü (En İyi Komedi Ödülü), Best Global Shorts, 2020 [11]
 • Big Break, Best Director Ödülü (En İyi Yönetmen Ödülü), Women's Comedy Film Festival, 2020 [12]
 • Big Break, Best Director Ödülü (En İyi Yönetmen Ödülü), Top Shorts Film Festival, 2020 [13]
 • Big Break, Best Director Ödülü (En İyi Yönetmen Ödülü), Independent Shorts Awards, 2020 [14]
 • Big Break, Best Director Ödülü (En İyi Yönetmen Ödülü), Vienna Film Awards, 2020 [15]
 • Big Break, Best Lead Actress (En İyi Kadın Oyuncu Ödülü), Montreal Independent Film Festival (Kanada), 2020 [16]
 • Broken Circle, Best Experimental of the Month Ödülü (Ayın En İyi Deneysel Film Ödülü), The Monthly Film Festival (TMMF ) (UK), 2020 [17]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Interview with Film Director Dicle Özcer
 2. ^ An Interview With Dicle Ozcer
 3. ^ Everything to know about Dicle Ozcer and her movie ‘Big Break’
 4. ^ Dicle Ozcer’s short film, Big Break
 5. ^ Dicle Ozcer’s short “Big Break” as it comically and satirically told the story of a young woman
 6. ^ Big Break, Best Comedy Ödülü (En İyi Komedi Ödülü), Indie Short Fest
 7. ^ Big Break, Best Comedy Ödülü (En İyi Komedi Ödülü), Top Shorts Film Festivali
 8. ^ Big Break, Best Comedy Ödülü (En İyi Komedi Ödülü), Florence Film Awards (Italya)
 9. ^ "Big Break, Best Comedy Ödülü (En İyi Komedi Ödülü), Prague International Monthly Film Festival (Çekoslovakya)". 5 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2020. 
 10. ^ Big Break, Best Comedy Ödülü (En İyi Komedi Ödülü), Montreal Independent Film Festivali
 11. ^ Big Break, Best Comedy Ödülü (En İyi Komedi Ödülü), Best Global Shorts
 12. ^ Big Break, Best Director Ödülü (En İyi Yönetmen Ödülü), Women's Comedy Film Festival
 13. ^ Big Break, Best Director Ödülü (En İyi Yönetmen Ödülü), Top Shorts Film Festival
 14. ^ Big Break, Best Director Ödülü (En İyi Yönetmen Ödülü), Independent Shorts Awards
 15. ^ Big Break, Best Director Ödülü (En İyi Yönetmen Ödülü), Vienna Film Awards
 16. ^ Big Break, Best Lead Actress Ödülü (En İyi Kadın Oyuncu Ödülü), Montreal Independent Film Festivali
 17. ^ Brocken Circle, Best Experimental of the Month Ödülü (Ayın En İyi Deneysel Film Ödülü), The Monthly Film Festival (TMMF ) (UK)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]