Diana Abgar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Diana Abgar
Ermenistan Büyükelçisi, Japonya
Görev süresi
1918-1920
Kişisel bilgiler
Doğum 12 Ekim 1859(1859-10-12)
Rangoon, İngiliz Birmanyası
Ölüm 08 Temmuz 1937 (77 yaşında)
Yokohama, Japonya
Mesleği Yazar, büyükelçi

Diana Abgar, (d. 12 Ekim 1859 - 8 Temmuz 1937), Ermeni yazar, diplomat ve kısa süreli Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti'nin ilk Japonya Büyükelçisi.[1] Abgar, ilk Ermeni kadın diplomat olmasının yanı sıra, muhtemelen diplomatik görevlere tayin edilmiş olan ilk kadındır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Diana Anahid Aghabegyan, (vaftiz ismi Gayane) İngiliz Birmanyası (bugün Yangon, Myanmar), Rangoon'da 12 Ekim 1859'da doğdu. Babası, İran'ın İsfahan şehrinde bir Ermeni mahallesi olan Yeni Culfa'dan Hindistan'a göç eden Hint Ermenisidir. Diana Abgar'ın annesi Avet, İran'ın Şiraz bölgesinde yaşayan Tateos Avetum ailesinden gelmektedir. Diana, yedi çocuklu bir ailenin en genç üyesiydi. Kalküta'da büyüdü ve ilk eğitimini bölgesel bir manastırda aldı. Diana Apgar, akıcı bir şekilde İngilizce, Ermenice ve Hintçe konuşuyordu. İsfahan'da yaşamakta olan ailesi ile aynı bölgede yaşayan Michael Apgar ile evlendi. Güneydoğu Asya'nın bütün bölgelerinde esnaflık ve tüccarlık yapan Apgar ailesi, özellikle likör ithalatı ve ihracatıyla uğraşmaktaydılar. 1881 yılında, işlerini daha da genişletmek için ailecek Japonya'ya taşındılar. Taşındıklarında 5 çocukları vardı ama 3 tanesi hayatta kalabildi.[2] Diana, 67 yaşına geldiğinde görme ve işitme kaybı ile kireçlenme gibi çeşitli fiziksel problemlerle karşılaştı. Bu sağlık sorunları sonucunda 8 Temmuz 1937 tarihinde Yokohama'da hayatını kaybetti. Yabancılar mezarlığında kocasının yanına defnedildi. Tokyo'da bulunan Ermenistan-Japonya Dostluk Topluluğu tarafından hala anılmaktadır.

Diplomatik kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti, 28 Mayıs 1918 tarihinde bağımsızlığını kazandıktan sonra, uluslararası alanda hiçbir ülke tarafından tanınmadı. Bununla birlikte 1920 yılında Diana'nın çabaları ile Japonya, Ermenistan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke oldu. Hamo Ohanjyanyan'ın çabaları sonucunda Diana Abgar, Japonya Fahri Müşaviri oldu. Bunun sonucunda Diana Abgar, ilk Ermeni kadın diplomat oldu ve büyük ihtimalle o yüzyıl içerisinde diplomatik görevlere tayin edilmiş ilk kadın oldu. 1920'de Ermenistan'ın Sovyetleştirilmesiyle birlikte Diana'nın görevleri zorla bitirildi.

Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Diana'nın erkek çocuğu Japonya'da işleri devralmasından sonra Diana, yardımseverlik, edebiyat ve diplomatik kariyer için daha fazla zaman bulabildi. The Japan Advertiser, The Far East, The Japan gazette ve Armenia (daha sonra New Armenia oldu) gazetelerinde çalıştı. Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisinde bulunan Ermenistan'ın durumu hakkında farkındalık yaratmak için yazılar yazdı. 1920 yılında Ermeni Soykırımı hakkında dokuzdan fazla kitap yazmıştı. Ayrıca emperyalizmin dünya işlerine ve küresel barışa olan etkileri hakkında da kitaplar yazdı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Soghomonian, Sarah (Aralık 2004). "Lucille Apcar Introduces New Book". Hay Sharzhoom. 26 (#2 (88)). 4 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2012. 
  2. ^ "Diana Apcar: The First Woman Diplomat". Armenian Cultural Foundation. 1 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2012.