Devre, Taşova

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 21.20, 4 Ocak 2017 tarihli sürüm (yıl bağlantısı kaldırldı AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Devre
Amasya'nın Türkiye'deki konumu
Amasya'nın Türkiye'deki konumu
Amasya konumunda Devre
Devre
Devre
Devre'nin Amasya ilindeki konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Amasya
İlçe Taşova
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 461
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0358
Posta kodu 05800
Resmî site
[1] -

Devre, Amasya ilinin Taşova ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köyün tarihi 1850 yılına kadar geriye dayanmaktadır. İlk olarak Çakırsu (Yonnus) köyünden olup hayvancılık yapan bir ailenin hayvanlarını beslemek amacıyla yerleşmesiyle ilk meskün insnalarına kavuşan Devre köyü, sonrasında ise farklı köylerden göçen aileleirn yerleşmesi sonucunda nüfus yapısı ortaya çıkmıştır. Yeşilırmak vadisinde meydana gelen depremler sonrasında birkaç defa yıkılıp, sonrasındna yeniden inşa olması hasebiyle, varlığını kesintilere rağmen koruduğu için Devre adını almıştır. Bu adı Türkçe kökenli olduğu için çevre köyleirn çoğunun ismi değişmesine rağmen her zaman Devre ismi ile bilinmiştir. İlk olarak Tokat'ın Erbaa ilçesinin bir köyü iken 1944 yılında Taşova'nın ilçe olmasıyla birlikte buraya bağlanmış ve Taşova'nın bir köyü olmuştur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında ise meşhur yemek keşketir. Bir de Amasya çöreği vardır. Düğünler genelde 3 gün sürmektedir.

Coğrafya

Amasya il merkezine 50 km, Taşova ilçesine 14 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

2012- 200
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 226
2000 461
1997 407

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ekili alanlara endüstri bitkisi olarak tütün ekilir. Tarım alanı sınırlı ve engebeli olduğundan sulu tarım yapılamaz.

2000'li yıllarda tütüne konan kota uygulaması sonrasında tütün ekim alanı da oldukça azalmıştır. Ekonomik nedenlerle göç başlamış ve çoğunluk İstanbul'a göç etmiştir. Hala İstanbul da yoğun bir işçi nüfusu vardır. Ayrıca ekonomik olarak her ailenin meyve bahçesi olup, bunun ürünelrindne de kısmen gelir sağlanmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır halen 17 öğrenci öğretim görmektedir. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon]] şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur (Personel ataması olmadığında kapalıdır). Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Gsm operatörlerinin hepsi kapsama alanındadır.

Dış bağlantılar