Devlet Malzeme Ofisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
T.C. Maliye Bakanlığı Devlet Malzeme Ofisi
Devlet Malzemel Ofisi logo.svg

Ofisin Ankara'daki binası, 2013
Kuruluş 11 Mart 1954
Tür KİT
Merkez Ankara
Lider Mücahit ÖZDEMİR[1]
Personel 960 (2019) [2]
Resmî site dmo.gov.tr

Devlet Malzeme Ofisi, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ilgili bir kamu iktisadi teşekkülüdür.

1954 yılında kurulan ve kısa adı DMO olan Devlet Malzeme Ofisi'nin merkezi Ankara'da bulunmakta olup, İstanbul, Bursa, Eskişehir, İzmir, Trabzon, Elazığ, Van, Diyarbakır, Mersin, Erzurum ve Gaziantep illerinde bölge müdürlükleri ve irtibat büroları vardır. Ayrıca İstanbul'da Basım İşletme Müdürlüğü adı altında faaliyet gösteren ve çeşitli kırtasiye ürünleri ile basılı formlar üreten bir fabrikası mevcuttur.

DMO; kamu kurum ve kuruluşlarının kendi faaliyet alanına giren her türlü malzeme ihtiyaçlarını, "devletin merkezi satınalma ve tedarik, dağıtım ve teslimat örgütü" sıfatıyla ve kamu adına, çağdaş piyasa ekonomisinin temel kuralları kabul edilen saydamlık, tam rekabet, güvenilirlik, eşit muamele ve kamuoyu denetimine açıklık ilkeleri temelinde karşılamaktadır.

DMO; iç ve gerektiğinde dış piyasalardan ve bazen de, hem iç ve hem dış piyasanın tekliflerine açık olmak üzere düzenlediği ihaleler yoluyla, özellikle üretici veya ilk el satıcı konumundaki firmalardan en ekonomik biçimde ihtiyaçları karşılayarak, ihtiyaç konusu malzemeyi, yurt çapındaki bütün müşterilerine uyguladığı tek fiyat üzerinden en seri şekilde ulaştırmak gibi önemli bir kamu hizmetini yerine getirmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Cumhuriyetin İlanından 1926 yılına kadar geçen dönemde Devlet kuruluşlarının kırtasiye ve diğer ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı konusunda herhangi bir düzenleme olmaması nedeniyle, her daire ihtiyaç duyduğu malzemeyi bütçe imkânları çerçevesinde piyasadan temin etmekte iken bu konuda ilk düzenleme, 1926 yılında Maliye Bakanlığı bünyesinde "Kırtasiye Baş Memurluğu" kurulmasıyla yapılmıştır. Aynı bakanlık bünyesinde daha sonraları "Kırtasiye Müdürlüğü" ve "Devlet Kâğıt ve Basım Genel Müdürlüğü" adı altında faaliyet gösteren bu teşkilat giderek artan fonksiyonları dikkate alınarak yeniden yapılandırılmıştır. 1954 yılında Devlet Malzeme Ofisi (DMO), Maliye Bakanlığı’na bağlı iktisadi devlet teşekkülü olarak kurulmuştur.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2020. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2020. 
  3. ^ "DMO'ya Bakış". www.dmo.gov.tr. 17 Haziran 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]