Destere

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Destere
Filmin afişi
YönetmenAhmet T. Uygun
Gürcan Yurt
YapımcıŞenol Zencir
SenaristGürcan Yurt
OyuncularPeker Açıkalın
Önder Açıkbaş
Ali Çatalbaş
Tuna Orhan
MüzikEmre Uygan
Pozitif Ediyson
Görüntü yönetmeniTolga Kutlar
KurguHakan Akol
DağıtıcıTiglon
CinsiSinema filmi
RenkRenkli
Yapım yılı2008
Çıkış tarih(ler)i20 Kasım 2008 (Türkiye)
Süre90 dakika
ÜlkeTürkiye
DilTürkçe
Hasılat1.874.807 TL

Destere, 2008 yılında vizyona giren, başrollerini Peker Açıkalın, Önder Açıkbaş ve Ali Çatalbaş'ın üstlendiği, Gürcan Yurt'un yazdığı, Ahmet T. Uygun ve Gürcan Yurt'un yönettiği Türk komedi filmidir. Testere film serisinin parodisidir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmde "H" harfini söyleyemediği için adı "H" ile başlayan kişileri işkence ederek öldüren Trakyalı bir seri katil anlatılmaktadır. Bu katilin filmde kendisine seçtiği kurbanları, aynı köyde yaşayan Hayrettin ve Hayati'dir. Hayrettin ve Hayati bir gün kendilerini bilmedikleri bir köy evinin bodrumunda bulur. Katil kendileriyle bir ses kaydı üzerinden iletişime geçer.[1]

Yorumlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Film genellikle olumsuz eleştiriler almıştır. Parodisi olan Testere film serisinden ilham aldığı belirtilen filmin, geçtiği Trakya yöresinin ağzını kullanarak absürt bir komedi oluşturmaya çalıştığı yorumu yapılmıştır. Buna karşılık küfür kullanımında aşırıya kaçıldığı da belirtilmiştir. Teknik açıdan ise özellikle montajı ile muadillerinden ayrıldığı da dile getirilmiştir.[2] Film, Türk sinemasında ciddi yapımların mizah yoluyla eleştirildiği yönünde yapılan filmlere örnek olarak da gösterilmiştir. Bununla birlikte asıl amaçlarının güldürü ya da korku olup olmadığının izlendikten sonra dahi anlaşılamadığı şeklinde yorumlar da yapılmıştır.[3] Bununla birlikte bu filmin ve benzerlerinin, yalnızca Hollywood'la rekabet etme kapasitelerini kanıtlayan teknik olarak sofistike üretim değerleri nedeniyle değil, aynı zamanda Hollywood ve önde gelen Hollywood türleriyle alay ederek bu rekabette üstün olduklarını kanıtlayan yaklaşımları nedeniyle Hollywood'a bir tür yanıt olduğunu iddia edenler de vardır.[4]

Film sinemalarda 1.874.807 TL hasılat yapmıştır.[kaynak belirtilmeli] Bununla birlikte filmin 1.2 milyon $ hasılat elde ettiği de belirtilmiştir.[5]

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Destere (2008) filmi". sinemalar.com. 6 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2023. 
  2. ^ "Beyazperde Eleştirisi - Destere". beyazperde.com. 22 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2023. 
  3. ^ Türkel, Esra. "TÜRK SİNEMASI'NDA KORKU: 2000 SONRASI TÜRK KORKU SİNEMASI'NDA DİNSEL MOTİFLER ÜZERİNE BİR İNCELEME VE YARATIM SORUNLARI" (PDF). Uluslararası Sosyal Araştırmalar Dergisi. 7 (32). s. 716. 3 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 6 Temmuz 2023. 
  4. ^ Güçlü, Özlem (22 Haziran 2016). Female Silences, Turkey's Crises Gender, Nation and Past in the New Cinema of Turkey (İngilizce). Cambridge Scholars Publishing. s. 46. ISBN 9781443896436. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2023. 
  5. ^ Örsler, M. Mert; Kennedy-Karpat, Colleen (16 Mart 2020). "Cem Yılmaz and Genre Parody in Turkish National Cinema" (PDF). 3 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 6 Temmuz 2023. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]