Derviş Ali Kavazoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Derviş Ali Kavazoğlu
Doğum 4 Nisan 1924
Mağusa
Ölüm 11 Nisan 1965
Lefkoşa-Larnaka yolu
Milliyet Kıbrıslı Türk
Meslek Siyasetçi

Derviş Ali Kavazoğlu (4 Nisan 1924, Mağusa, Alaniçi - 11 Nisan 1965), AKEL üyesi Kıbrıslı Türk siyasetçi.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

1924 yılında Mağusa kazasına bağlı Alaniçi köyünde dünyaya gelir. İlkokula köyünde başlar. 5.sınıftayken babasını kaybettiği için Büyük Kaymaklı'daki akrabalarının yanına gider. Yoksul olduğu için okumaya devam edemez. Kıbrıs Rumu bir marangozun yanında çalışmaya başlar. Çalışma hayatında zaman geçirdikçe sendikalarla ilgilenir, Marksist edebiyat okumaya başlar. Mesleğinde ilerleyince kendi marangoz dükkânını açar. Türk-Rum tarafları arasında çıkan olaylar sırasında dükkânı yanacaktır. 1954 yılında yeni bir dükkân açacak ancak çıkan olaylar sonucunda 1958 yılında Lefkoşa'nın güneyine gitmek zorunda kalır.

Siyasi hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu dönemde Rauf Denktaş'ın aksine Kıbrıs'ın bağımsızlığının ardından Türk-Rum toplumlarının ayrılmamasını savunuyordu. Siyasi çalışmaları sonucunda AKEL üyesi olur ve Merkez Komitede görevlendirilir. Ayrıca iki halk arasında dostluk sağlanması yönündeki çalışmalarından dolayı çeşitli ödüllerle onurlandırılır. Rum kesimi tarafından onurlandırıldığı için bazı Kıbrıslı Türk çevreler tarafından vatan haini olarak eleştirilir.

Suikast[değiştir | kaynağı değiştir]

Kıbrıs genelinde Türkler ve Rumlar arasında çatışmalar sürerken Kavazoğlu ile Kostas Mişaulis barış içinde bir arada yaşamayı savunuyorlardı. İki siyasetçi de AKEL üyesiydi, Mişaulis ayrıca PEO sendikasında görevliydi. İkili Yunan-Türk kardeşliğinin dile getirildiği anma törenlerinde her yıl anılırlar.[1][2][3][4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 2008 yılındaki anmaya dair haber (İngilizce) 4 Mayıs 2012 tarihinde erişilmiştir
  2. ^ AKEL tarafından yapılan anma çağrısı 4 Mayıs 2012 tarihinde erişilmiştir
  3. ^ Kıbrıs Postası haberi 4 Mayıs 2012 tarihinde erişilmiştir
  4. ^ İngiltere'de yapılan anma haberi 4 Mayıs 2012 tarihinde erişilmiştir

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]