Dert Bende Derman Sende

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"Dert Bende Derman Sende"
"Dert Bende/Sevde Gör" (45'lik)
Kopamayız
albümünden Mine Koşan şarkısı
Yayımlanma 1972
Tarz Arabesk
Şirket İstanbul 9225
Kervan Plak 10
Yazar Vedat Yıldırımbora
Besteci Vedat Yıldırımbora
Cover versiyonları
Ajda Pekkan (1972)
Müslüm Gürses (1996)
Muazzez Ersoy (2004)
Işın Karaca (2010)
Bülent Ersoy (2011)

Dert Bende Derman Sende, Mine Koşan'ın 1972'de yayınladığı "Dert Bende/Sevde Gör" 45'liğinde yer alan şarkısıdır. Şarkının sözü ve müziği Vedat Yıldırımbora'ya aittir. Bir dönem şarkının Orhan Gencebay'a ait olduğu iddia edilmiştir. İstanbul Plak etiketi ile yayınlanmıştır.

Plağın satış rekorları kırması üzerine, aynı yıl içinde İstanbul Plak'ın bağlantılı olan Orhan Gencebay'ın plak şirketi Kervan Plak'tan ikinci kez piyasaya sürülmüştür. Koşan, şarkıya 1993'teki albümü Kopamayız'da yer vermiştir. Şarkı başta Müslüm Gürses ve Ajda Pekkan olmak üzere Işın Karaca , Ferdi Özbeğen ve Muazzez Ersoy gibi pek çok sanatçı tarafından seslendirilmiştir. Bülent Ersoy 2011 yılında çıkardığı Aşktan Sabıkalı adlı albümünde bu şarkıya yer vermiştir.

Diğer Önemli Yorumlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ajda Pekkan[değiştir | kaynağı değiştir]

Ajda Pekkan, Philips'ten İstanbul Plak'a transfer edilmiş, başarısı sebebiyle plak şirketi sahipleri şarkıyı Pekkan'a okutmak istemiştir. Bunun üzerine Pekkan "Dert Bende/Varsın Yansın Dünya" 45'liğinde okumuş, şarkı hem İstanbul Plak ve Kervan Plak etiketiyle yayınlanmıştır.

Ajda Pekkan, 1993'teki toplama albümü Hoşgör Sen'de düzenlenmeden yayınlamıştır. 1996'daki stüdyo albümü Ajda Pekkan 1996'da yepyeni bir düzenlemeyle yeniden seslendirmiştir.

Müslüm Gürses[değiştir | kaynağı değiştir]

Müslüm Gürses 1996 yılında çıakrığı Topraktan Bedene - İsyanım Var Albümünde "Dert Bende" adında bu şarkıyı okumuştur. En güçlü yorumlardan biridir.

Işın Karaca[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı, Işın Karaca'nın 22 Nisan 2010 tarihinde yayınlanan ve bir döneme damgasını vuran arabesk şarkıları yeniden yorumladığı beşinci albümü Arabesque: Geçmiş, Geçmemiş Hiç...'in çıkış şarkısıdır.

Şarkıya 15 Nisan 2010 tarihinde, Sedat Doğan yönetmenliğinde çekildi.[1] Görüntü yönetmenliğini Emre Başaran yapmıştır. Klip, 22 Nisan 2010 tarihinde ilk kez Kral TV'de yayınlanmıştır. Ardından diğer radyo ve televizyonlara gönerilmiştir. Klipte Hayrettin Karaoğuz ile Karaca'nın küçük kardeşi de rol aldı.[2]

Şarkıya, DJ Utkan Tunca tarafından yapılan remix sürümü Işın Karaca'nın resmi web sitesinden ücretsiz indirilmeye sunulmuştur.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "twitter". Erişim tarihi: 15 Nisan 2010. 
  2. ^ "Şarkılarım darbe etkisi yaratacak". Hürriyet. 17 Nisan 2010. Erişim tarihi: 17 Nisan 2010. 
  3. ^ isinkaraca.com/hediye[ölü/kırık bağlantı]