Derek and the Dominos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Derek and Dominos
Derek and the Dominos, 1970
Genel bilgiler
Köken İngiltere
Tarzlar Blues rock, hard rock
Etkin yılları 1970-1971
Müzik şirketi Polydor, Atco, RSO
Eski üyeler Eric Clapton
Duane Allman
Bobby Whitlock
Carl Radle
Jim Gordon

Derek and Dominos, bir rock ve blues grubuydu ve 1970 yılının bahar aylarında daha önce Delaney & Bonnie and Friends grubunda beraber çalan gitarist Eric Clapton, klavyeci ve şarkıcı Bobby Whitlock, basçı Carl Radle ve baterist Jim Gordon tarafından kuruldu.Ayrıca Dave Mason da ek olarak ilk stüdyo çalışmalarında ve konserlerinde lead gitar olarak gruba destek verdi.

Grubun sadece bir stüdyo albümü yayınlandı: Layla and Other Assorted Love Songs . Albümün single parçası "Layla" (Eric Clapton ve arkadaşı George Harrison'un eşi olan Pattie Boyd arasındaki aşk hikayesini anlatır),1970'de yayınlanmış olmasına rağmen 1972 yılında ABD ve Birleşik Krallık'ta top 10 listelerine girebilmiştir. Albüm fanlar tarafından çok beğenilmiş ve Eric Clapton'ın kariyeri için dönüm noktası kabul edilmiştir. "Layla" şarkısına konuk gitarist Duane Allman slide gitar ile eşlik etmiş, aynı zamanda albümdeki diğer şarkılarda da ritim ve lead gitar çalmıştır.

Başlangıçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Derek and Dominos tohumlarını Delaney, Bonnie & Clapton öncesi hareket ile oynamışlardı Duane Allman da dahil olmak üzere tüm üyeleri, bunlardan Dostları ile grup üyelerinin katılımı bulunabilir. Grup üyelerinin çıkışlar Delaney ve Bonnie Bramlett arasında sürekli sürtüşmenin kaynaklandığı gösterilmiştir, Whitlock şöyle açıklıyor:

"Delaney onu ve Bonnie her zaman mücadele ve taşıma ile çalışmak zor gerçek biraz James Brownish oldu. Herkes durumun büyüsünden kurtulmak istiyordu."