Dereköy, Eynesil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 20.44, 2 Ocak 2017 tarihli sürüm (yıl bağlantısı kaldırldı AWB ile)
Dereköy
Giresun
Giresun
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Eynesil
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 431
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0454
Posta kodu 28850
Resmî site
Yerelnet

Dereköy, Giresun ilinin Eynesil ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Aslında Dereköy'ün tarihteki bilinen adı Mançaba'dır.Mançaba ismi,Dereköy'ün bilinene en eski ismidir. Mançaba kelimesinin anlamı konusunda çeşitli rivayetler vardır.Kimileri bu ismin eskiden Dereköy'de yaşamış medeniyetlerin suçluları idam etme yeri olarak adlanan Mançi Poe kelimesinden geldiğini söylerler.Ancak köydeki bazı yaşlıların söylevini aldığınızda size ilk bahsedecekleri şey köyde eskiden yapılan tarım işlerinden kalan "tarla mançası ve oba" kelimelerinden türeyen Mança Oba'dan geldiği söylenir.Köyün bilinen tarihi pek derindir ancak bu tarihi bilen kişi sayısı günümüzde neredeyse hiç yoktur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri lahana çorbası, lahana dolması, turşu kavurması, kiraz turşusu, dut ve üzüm pekmezi, mısır (darı) ekmeğidir.

Coğrafya

Giresun il merkezine 70 km, Eynesil ilçesine 8 km, sahile 3 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 431
1997 434

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalalıdır

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesivardır kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça

Dış bağlantılar