Dera

Vikipedi, özgür ansiklopedi
18.29, 16 Kasım 2016 tarihinde Zafer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17829389 numaralı sürüm (Gerekçe: + kaynak gerektiren bilgi eklentisi)
Dera
درعا

Daraa
Şehir
Syria üzerinde Dera
Dera
Dera
Daraa'nın Suriye'deki konumu.
Ülke Suriye Suriye
İl Dera İli
İlçe Dera İlçesi
Rakım 1.738 m (5.702 ft)
En yüksek nokta + 2.000 m (6.000 ft)
En alçak nokta 435 m (1.427 ft)
Nüfus
 (2010)
 • Toplam 230.507
Zaman dilimi UTC+2 (DAZD)
 • Yaz (YSU) UTC+3 (DAYZD)
Alan kodu 15

Dera (Arapça:درعا), Darʿā, Derʿā, Deraa ya da Daraa olarak da bilinir, Suriye'nin güneybatısında, Ürdün sınırında bulunan şehirdir. Dera İli'nin ve Dera İlçesi'nin başkentidir. Ayrıca, tarihte Hauran Bölgesi olarak bilinen bölgeninde Şam'dan sonra en büyük kentidir. Suriye'nin başkenti ve en büyük şehri Şam'ın 100 km. güneyinde bulunur. 2010 verilerine göre nüfusu metropol genelinde, 230,507 kişidir.[1]

Tarih

Klasik dönem

Dera, antik bir kenttir ve tarihi Kenanlılar'a kadar dayanmaktadır. Şehir ve şehrin hayatı ilk olarak 1490 ve 1436 yılları arasında Firavun III. Thutmose zamanında, Mısır hiyerogliflerinde söz edilmiştir. Şehir, bu zamanlarda Atharaa adıyla bilinmekteydi. Daha sonra Tarihi Bir Vasiyetname 'de ise şehir Edrei adıyla tanıtılmıştır. Selevkos İmparatorluğu döneminde eyalet yönetim merkeziydi. Daha sonra 1.yy'da Nebati Krallığı'nın eline geçti ve Petra ilinin bir parçası oldu. Roma İmparatoru Trajan 107 yılında kenti Roma topraklarına kattı. Bizans imparatorluğu zamanında Suriye içlerinde misyonerlik faaliyetleri yürüten manastır ve piskoposluğun merkezi Dera'daydı. Şehir 614 yılında Sasani ordusu tarafından yağmalanmış fakat bir katliam yapılmamıştır. Adhri'at şehrinde 7 .yy ilk yarısında geniş bir Yahudi nüfusu vardı ve pek çok yerde İbranice konuşuluyordu. Babil ve Filistin'e giden yol üzerinde bulunan Dera'da yahudi kültürü etkindi.

İslami Dönem

9. yy biyograficilerinden El-Vakidi, İslam peygamberi Muhammed döneminde Medine'den çıkarılan Beni Nadir ve Beni Kaynuka kabileleri Dera'ya yerleşmişlerdi. İslami kaynaklar ve Yahudi kaynakları bunu doğrulamaktadır. Şehir 634 yılında halife Ebu Bekr tarafından fethedilmiştir. Emeviler döneminde el Bataniyye eyaletinin merkezi olmuştur. 906 yılında Karmatiler isyanı sırasında pek çok insan ölmüştür. Abbasiler dönemindede önemli bir yönetim merkeziydi. Şam ve Medine arasındaki hac yolunun üzerinde bulunan şehir 12. yy'da Haçlı saldırılarına maruz kalmış olsa da Eyyubilerce ele geçirilmiştir. Daha sonra önce Memlükler'in sonra Osmanlının hakimiyetine girmiştir.

Dera'nın antik tarihinden kalma eserler ve kalıntılar arasında, antik harabeler, mağaralar ve içlerindeki bazı eski figürler, hiyeroglifler, antik yerleşimler ve konutlar güdümüde de bazen kullanılan bir Roman Amfitiyatrosu ve amfitiyatro ile birlikte şehrin önemli mimari eserlerinden Eyyubi ve Emeviler zamanından kalma Oumari Camisi yer almaktadır.

Dera'nın Suriye ve çevresindeki en eski ve antik yerleşim yeri olduğuda tartışılmaktadır, ancak şehrin gelişmişliğine, nüfusuna ve büyüklüğüne bakmaksızsın şehire Geleneksel Suriye Halk Kültürü hâkimdir.

Konum ve Coğrafya

Şehir, Şam - Dera Karayolu'u üzerindedir ve seyahat edenlerin için bir mola yeri olarak kullanılmaktadır. Ürdün sınırındadır ve şehirdeki sınır kapısıyla ulaşım sağlanır.

Dera'nın ortalama rakımı 1,738 metredir. (5,702 fit.) En yüksek noktada ise rakım, 2000 metreleri bulmaktadır, En düşük noktada ise 435 metredir.

Suriye İç Savaşı

Dera, 2011 yılında Beşar Esad yönetimine karşı başlayan ve Özgür Suriye Ordusu'nun, Suriye Ordusu'nun ve Kürtlerin müdahil olduğu iç savaşı ateşleyen ayaklanmanın başlangıç noktalarından biridir.[2]

Kaynakça

 1. ^ "Online Information About Dar'a". Falling Rain.com. 29.07.2008. 8 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 08 Ekim 2010.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi=, |tarih= (yardım);
  Dera Hakkında Coğrafi, Fiziki ve Siyasi Bilgi.
 2. ^ http://www.euronews.com/2012/06/09/killings-continue-in-syria-as-un-reaches-massacre-village/

Kaynaklar ve Dipnotlar

 • Westermann, Großer Atlas zur Weltgeschichte (Almanca)
 • Lawrence, Seven Pillars of Wisdom, Bölüm LXXX
 • W. Max Müller, Asien und Europa, sayfa 159;
 • Wetzstein, Reisebericht, syf. 47;
 • Schumacher, Across the Jordan, syf. 1–148;
 • Z. D. P. V. xi. 40;
 • Schürer, Gesch. ii. 33.E. G. H. F. Bu.

Dış bağlantılar