Denizdişi kabuğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Antalis pretiosum kabuğundan Nimipulara ait gerdanlık
Vişram Çinuk kızında denizdişinden gelinbaşı

Denizdişi kabuğu (Latince dentalium tekil, dentalia çoğul), Denizdişleri (Scaphopoda) sınıfından yumuşakçaların Kızılderililer tarafından boncuk işi süsleme öğesi olarak değerlendirilen denizkabuğu. İngilizcede «Kızılderili parası» anlamına Indian money adı da geçer.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük Okyanusun orta ve güney Kaliforniya kıyılarında yaşayan Dentalium neohexagonum türünden denizdişi Çumaşların bildiği denizkabuklarındandır ve en erken örnekleri 1000 yıllıktır[1].

Alaska yerlilerinde[değiştir | kaynağı değiştir]

Alaska Atabaskları başta olmak üzere Alaska yerli sanatında geçmişte oldukça gözde olan süsleme öğesiydi. Ticaret karakollarında en aranan ticari mallardan biridir. Potlaç törenlerinde denizdişi kabuğundan boncuk işlemeler saygın hediyelerdendir. Kuzeydoğu Alaska ile kuzeybatı Kanada'da yaşayan Guçinlerin Avrupalılardan alınan en önemli ticaret ürünleri silah, barut, top, shot, tütün ile boncuk ve denizdişi kabuğu olmuştur[2].

Yerli dillerdeki adları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Dentalium neohexagonum". 22 Ağustos 1998. 11 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2010. 
  2. ^ Krech, Shepard. "Gwich'in." Encyclopedia of World Cultures Supplement. 2002. Retrieved November 03, 2012 from Encyclopedia.com