Deniz yosunu ormanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Deniz yosunu ormanı, denizdeki kayaların üstünde yetişen kahverengi deniz yosunlarının bir araya gelip oluşturduğu deniz ekosistemleri. Çoğu canlı bu ekosistemde yaşar. En iyi serin-soğuk sularda yaşarlar.[1]

Yararları[değiştir | kaynağı değiştir]

Su altının ormanları olarak bilinirler. Su kalitesini düzelterek suyu temizlerler. Suların asitliğini düzenlerler. Ve asitliği normal seviyede tutarak kabuklu canlıların kalsiyum erimesini engelleyerek yaşamasını sağlarlar. Ayrıca karbondioksiti emip oksijen salgılarlar. Bu yüzden iklim değişikliği ile mücadelede yardımcı olurlar.

Yaşayan canlılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Deniz kestanesi, balina, köpekbalığı, deniz tarakları ve pek çok küçük balık yaşar.

Deniz yosunu tarımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzeydoğu Çin'de Lodio town şehrinde yenilebilen yosun yetiştiriliyor. Bölgede 500 KM'lik bir alanda yılda 400.000 ton deniz yosunu üretildi. Ayrıca deniz yosunu tarlalarında yetişen deniz tarakları toplanıyor.

Deniz yosunu yetiştiriciliği yapmak normal yetiştiricilikten 600 kat daha fazla verim sağlıyor.

Gelecekte deniz yosunu kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Toplanan deniz yosunları kozmetik ve ilaç sanayide kullanılıyor. Ayrıca gelecekte yakıt olarak kullanılması planlanıyor. Ayrıca ambalajlama sanayide kullanılması planlanıyor (pet şişe, pipet vb.).[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Welle (www.dw.com), Deutsche. "Yosunların mucizeleri ile tanışın | DW | 22.12.2017". DW.COM. 22 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2020. 
  2. ^ Türkçe, B. B. C. "Deniz yosunu geleceğin gıdası ve yakıtı olabilir mi?". Hürriyet. 29 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2020.