Deniz koruma alanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Deniz koruma alanları (DKA), denizleri, okyanusları, haliçleri veya ABD'de, Büyük Gölleri kapsayan koruma alanlarıdır.[1] Bu deniz alanları yaban hayatı sığınaklarından araştırma tesislerine kadar birçok biçimde olabilir.[2] DKA'lar, tipik olarak doğal veya kültürel kaynakları korumak amacıyla insan faaliyetlerini koruma amacıyla kısıtlar.[3] Bu tür deniz kaynakları yerel, bölgesel, ulusal veya uluslararası yetkililer tarafından korunmaktadır ve ülkeler arasında ve arasında önemli ölçüde farklılık göstermektedir. Bu değişkenlik, kalkınma, balıkçılık uygulamaları, balıkçılık mevsimleri ve avlanma, deniz yaşamının kaldırılması veya bozulmasına ilişkin yasaklar, palamarlar ve yasaklar üzerinde farklı sınırlamalar içermektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "What is a marine protected area?". oceanservice.noaa.gov. 15 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2019. In the U.S., MPAs span a range of habitats, including the open ocean, coastal areas, inter-tidal zones, estuaries, and the Great Lakes. 
  2. ^ Administration, US Department of Commerce, National Oceanic and Atmospheric. "What is a marine protect?". oceanservice.noaa.gov (İngilizce). 15 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Şubat 2018. 
  3. ^ "Marine Protected Areas". National Ocean Service. National Oceanic and Atmospheric Administration. 24 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Eylül 2016.