Denis Devlin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Denis Devlin
Doğum 15 Nisan 1908
Greenock, İskoçya
Ölüm 21 Ağustos 1959
Meslek Şair
Milliyet İrlandalı

Denis Devlin (d. 15 Nisan 1908, Greenock, İskoçya - ö. 21 Ağustos 1959), Samuel Beckett ve Brian Coffey ile birlikte 1920'lerin sonlarında ortaya çıkan İrlandalı modernist şairlerden biridir. Ayrıca, diplomat olarak da çalıştı.

Yaşamının ilk yılları ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Greenock, İskoçya'da doğdu, ailesi 1918'de Dublin'e geri döndü. Belvedere College ile Clonliffe College'da okudu. Çalışmalarının bir parçası olarak University College Dublin'de modern diller kursuna katıldı ve burada Brian Coffey ile tanıştı. 1930'da birlikte Poems adında bir ortak şiir toplamı çıkardılar.

1930-1933 arasında Münih Üniversitesi ile Sorbonne'da okudu ve burada diğer pek çok kişiyle birlikte Samuel Beckett ve Thomas MacGreevy ile tanıştı. Daha sonra UCD'ye dönerek Montaigne üzerine olan yüksek lisans tezini tamamladı.

Diplomasi kariyeri ve sonraki eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1935'te İrlanda Diplomatik Servisi'ne katıldı ve birkaç yılını Roma, New York ve Washington'da geçirdi. Bu dönemde Fransız şair St. John Perse ile Amerikalı şairler Allen Tate ve Robert Penn Warren'la tanıştı. St-John Perse'in Exile and Other Poems adlı kitabının çevirisini yayımladı. Tate ve Warren, Devlin'in Selected Poems kitabını ölümünden sonra elden geçirerek bastı.

Ölümünden bu yana ilki editörlüğünü Coffey'nin yaptığı 1964 basımı, ikincisi ise editörlüğünü J.C.C. Mays'in yaptığı 1989 basımı olmak üzere Collected Poems başlıklı iki kitabı yayımlandı.

Kişisel yazıları University College Dublin School of History and Archives'ta bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]