Deneysel uçak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir LTV XC-142 deneysel VSTOL uçağı.

Deneysel uçak terimi, havacılıkta teknik ve bilimsel deneyler için tasarlanmış çok çeşitli özel uçaklar için kullanılmaktadır. Bu uçaklarla yapılan testlerin niteliği ve amacı ve deneysel uçak olarak kullanılan uçakların geliştirilmesi veya dönüştürülmesi büyük ölçüde farklılık gösterebilir. Birçok durumda, test uçağı veya araştırma uçağı adları da eş anlamlı olarak kullanılır. Tüm deneysel uçakların ortak noktaları ya bir defalık üretilmeleri ya da sadece birkaç kopyadan oluşan küçük bir seri halinde üretilmeleri ya da dönüştürülmeleridir.

İşletmeciler[değiştir | kaynağı değiştir]

Test uçaklarını düzenli olarak işleten en tanınmış uluslararası kurumlar Amerika Birleşik Devletleri'nde NASA ve Birleşik Krallık'taki Royal Aircraft Establishment'tir. Ancak ABD'de, test tesisleri bireysel silah sınıfları tarafından da işletilmektedir. Bu Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri için Operasyonel Test ve Değerlendirme Merkezi[1][2][3] ve Amerika Birleşik Devletleri Donanması için ise Naval Air Station Patuxent River'dır ("NAVAIR").[4]

Almanya'da, Havacılık ve Uzay Merkezi daha büyük bir araştırma uçağı filosunun işletmecisidir. Ancak Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF), bireysel projelerdeki maliyetlerin çoğunu da kapsamaktadır. Askeri alanda, benzer görevler 1957'den beri Bundeswehr Hava Kuvvetleri 61 tarafından yürütülmektedir. İkinci Dünya Savaşı öncesinde ve sırasında, Rechlin test merkezi test örnekleri işletmecisiydi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Air Force Operational Test and Evaluation Center website". 18 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Nisan 2020. 
  2. ^ "Air Force Operational Test and Evaluation Center factsheet". 10 Haziran 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Nisan 2020. 
  3. ^ "Air Force Historical Research Agency: Direct Reporting Units". 8 Nisan 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Nisan 2020. 
  4. ^ "Naval Air Systems Command". 28 Aralık 1996 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Nisan 2020.