İçeriğe atla

Denethor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
II.Denethor
J. R. R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninde karakter
Unvanı/Diğer adıGondor'un 26. ve son Vekilharç Hükümdarı,Lordu
Irkıİnsan
SilahıKılıç
Doğum tarihiÜ.Ç. 2930
Ölüm tarihiÜ.Ç. 3019
ÜlkesiGondor
Bahsedildiği
kitap(lar)
Kralın Dönüşü

Denethor, Tolkien evreninde bir insan karakteridir.

Hikayesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüzük savaşı sırasındaki Gondor Vekilharç hükümdarı olan II. Denethor, II.Ecthelion'un oğludur ve babasının zamanlarındaki Dol Amroth Prensi olan Adrahil'in kızı Finduilas ile evlidir. Kendi hükümdarlığı zamanlarında Dol Amroth prensi Adrahil oğlu İmrahil olmuştur. İki tane oğlu vardır. Büyük olanın ismi Boromir, küçük olanın ismi ise Faramir'dir. Karısı öldükten sonra çocukları tek değerli varlıkları olmuş ve çocuklarının (özellikle Boromir'in) üstüne çok düşmüştür.

Yüzük Savaşı sırasında oğlu Boromir'in yüzük kardeşliğine katılıp ölmesi kendisini yıpratmıştı. Kendisi filmlerde yansıtıldığının tersine iradesi güçlü bir insandı ve Sauron'a karşı koymuştu. Osgiliath'ı alıp orayı bir savunma merkezi yapmıştı. Bir yandan palantirden Sauron'un hamleleri hakkında bilgi almaya çalışmıştır. Ama Sauron varlığını fark etti. Yine de Denethor hainliğe sapmadı zira iradesi güçlü bir insandı ve yozlaşmadı ama palantiri de kontrol edemedi ve yalnızca Sauron'un gösterdiklerini gördü ve umutsuzlukla delirdi. Ama delirmeden evvel Minas Tirith'i kurtarmak için pek çok şey yapmıştı. Yine filmdekinin tersine Denethor Rohan'dan yardım istemiştir. En son oğlunu adeta intihar denebilecek bir göreve göndermiş ve yaralı olarak döndüğünde kendini ve onu yakmaya çalışmış ama Gandalf tarafından engel olunmuştur. Kendisi yanarak can vermiştir.

Denethor, son vekilharç hükümdarıydı ve ilk vekilharç hükümdarı sadık Mardil'in soyundan gelirdi. Kendi tahta çıktığı zaman Arathorn oğlu Aragorn'u biliyordu. Ama tahtı ona bırakmak istememişti. Buna rağmen çok bilgili ve çok zeki bir insandı.