Den Pobedi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Den Pobedi'yi yorumlayan Lev Leşçenko

Den Pobedi (Rusça: День Победы / Den' Pobedy; anlam: Zafer Günü), 1975'te Büyük Vatanseverlik Savaşı Zafer Günü (День Победы) 'nün 30. yıldönümü için düzenlenen beste-güfte yarışmasını kazanan Sovyet popüler şarkısı. Şiiri Vradimir Haritonov (Владимир Гаврилович Харитонов) tarafından yazıldı ve müziği David Tihmanov (Давид Фёдорович Тухманов) tarafından bestelendi.

Önce jüriler tarafından şiirinin hafif ve boş olduğu, müziğinde dönemin SSCB'sinde yasaklanmakta olan iki Burjuva dansı tango ve foxtrot ritimlerinin kötüye kullanıldığı iddia edildi. Dönemin en popüler şarkıcı sayılan Lev Leşçenko (Лев Валерианович Лещенко) bile Nisan ayın sonlarında Almatı'da düzenlenen galasında yorumlamaya cesaret edemedi. 9 Mayıs Zafer Günü'nde SSCB'nin popüler TV şovlarından "Mavi Işık" (Голубой огонёк / Goluboy Ogonyok) programında Leonid Smetannikov tarafından yorumlandıysa da başarsız oldu. Nihayet 10 Kasım'da Kremlin Sarayı'nda düzenlenen Militsiya Günü töreninde Lev Leşçenko tarafından yorumlanıp beğeni kazandı. O günden itibaren Zafer Günü'nün değişmeyen bir parçası oldu.

Komsomolskaya Pravda gazetesine göre Leonid Brejnev bu parçayı, özellikle Josef Kobzon (Иосиф Давыдович Кобзон)'un yorumunu çok seviyordu.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]