Demirtaş, Pınarbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Demirtaş
—  Köy  —
Kastamonu
Kastamonu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe Pınarbaşı
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 131
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu
Posta kodu 37750
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Demirtaş, Kastamonu ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı,köklü bir tarihe sahip,doğaya ve tabiata kucak açan eşsiz ve benzersiz ormanları ile oluşan şirin bir köydür.

Demirtaş Adı Nereden Geldi[değiştir | kaynağı değiştir]

Demirtaş Köyü’nün eski adının Timurdaş Köyü olduğu XVIII. Yüzyıl Osmanlı seyyah ve coğrafyacısı; Katip Çelebi ve Evliya Çelebi gibi Osmanlı dönemi yazarları literatürüne girmiş Bartın-Uluslu İbrahim Hamdi Efendinin 1729 ve 1750 seneleri arasında yazmış olduğu Atlas adlı 2 ciltlik eserinde belirtilmiştir. Anlatıldığı kadarı ile tahmini M.1560 ve 1680 seneleri arası bir zamanda Bartın Ulus’a bağlı şimdiki ismi Yeniköy, eski ismi Küçük Endüz Köyü’nde yaşamış Seyyid Süleyman Sufi (Çelebi) ‘nin kardeşi Seyyid Receb Çelebinin de o zamanlardaki ismi Timurdaş; günümüzdeki ismi ise Demirtaş olan köyümüzde yaşadığı anlatılmaktadır. Babaları Seyyid Ebu Davud’un ise Eflani/Kutluören-Sarıoğlu köyünde yaşadığı anlatılmaktadır. Kaynak: Zafer Çelebi (Uluslu İbrahim Hamdi Efendi) isimli Eseri

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüzün tarihinin Paflagonyalılar ve Bizanslılara kadar uzandığı rivayet edilmektedir. Demirtaş Köyü’nün tarihini Pınarbaşı ve Azdavay ilçesi ile beraber incelemek daha uygundur. Zira Azdavay Osmanlılar devrinde Daday’a bağlı birer kadılık olarak görülmektedir. Pınarbaşı’nın tarihçesini incelerken Paflagonya dan başlamak gerekir. Arkeolojik kazılardan anlaşıldığına göre Paflagonyalılar ve Bizanslıların daha ziyade su ve ırmak kenarlarında yerleşim merkezlerini kurduğunu görüyoruz. Pınarbaşı bölgesinde Demirtaş Köyü ile birlikte, Ilıca, Tekkeşin, Damla ve Erkemle(Çamkışla) köyleri Romalılar ve Bizanslılar devrinde en kalabalık yerleşim yerleri olduğu tarihi verilere göre tespit edilmiştir. Ayrıca, köyümüzün büyükleri tarafından rivayet edilen ve köyümüz yakınındaki Bizanslılardan kalma Rum mezarlığı bunun açık bir işaretidir. Cumhuriyetten önce Daday’a bağlı bir köy durumunda olan Azdavay Çobarlar Çandaroğulları zamanında Kastamonu Sancağına bağlı 36 Kadılıktan biri olarak idare edilmiştir. Nihayet 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet Kastamonu’yu Osmanlı sınırlarına katarak Azdavay’ı da Osmanlı sınırlarına dahil etmiştir. Pınarbaşı ve çevresinde Osmanlı Devletine ait herhangi bir kalıntıya rastlamak mümkün değildir. Ancak bu yöredeki tarihi mabetler, kaya mezarları ve inler, kilise ve Demirtaş Köyü hudutlarında bulunan Rum mezarlığı, Asar kale harabelerinin Romalılar ve Bizanslılar dönemleri ile Paflagonyalılara ait olduğu anlaşılmaktadır.

Hudutları içerisinde bulunan Ali Danişmentgazi (Atlaşman) türbesi ve tarihi Asar Camisi de ziyaret edilip görülmeye değer yerlerdir.

Köyde ilköğretim okulu var olup,öğretmeni yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır,kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köy yolu asfalt değildir.Elektrik ve sabit telefon vardır. Demirtaş köyünün muhtarının adı; Ali ÖZKAN'dır. Demirtaş Köyü Demirtaş Mahallesi dernek başkanı; Fehmi H.ÇELEBİ'dir. Delibalta Mahallesi dernek başkanı Sadık KABAKÇI'dır.

Köyün ilçe merkezine uzaklığı 19 Km. dir. Demirtaş Merkez olmak üzere 6 adet mahallesi vardır. Bu mahalleler; Demirtaş merkez, Ahmetağa, Paşaoğlu, Pazaryeri Şabanoğlu Delibalta ve Şefik oğlu mahalleleridir. Köyün nüfusu , 2007 yılı Nüfus tespitlerine göre 82 kişi olarak tespit edilmiştir. Köyde genellikle ormancılık ve hayvancılık, kısmen tarım yapılmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

koyumuz tarihinde ozel misafirlere ıslama yapılır yapılısı tavuk pisirilir yufka acılır tavuk suyuna yufkalar batırılır ve tepsive dizilir ve arasına kucuk parcalar tavuk konur uzerine tereyag dokulur ve afiyetle yenir

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu iline 115 km, Pınarbaşı ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Mahalleler[değiştir | kaynağı değiştir]

Demirtaş, Şabanağa, Ahmetağası, Pazarı, Şehikoğlu, Delibalta, Paşaoğlu

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 131
1997 97

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu var olup,öğretmeni yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır,kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]