Deli Zamanlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Deli Zamanlar
Deli-Zamanlar.jpg
"Deli Zamanlar" kitabı kapağı
Yazarı Sevinç Çokum
Ülke Türkiye
Özgün dili Türkçe
Dili Türkçe
Türü Roman
Yayınevi Kapı Yayınları
Anadilinde
basım tarihi
2000
Yayın ortamı Kağıt
Sayfa sayısı 206
Anadilinde ISBN ISBN 9786055107680
Önceki eser Karanlığa Direnen Yıldız

Deli Zamanlar, Sevinç Çokum'un 2000 yılında çıkan ve Karanlığa Direnen Yıldız kitabının devamı niteliğindeki romandır. Yayınlandığı sene Karaman 723. Dil Bayramı Armağanı'nı kazanmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Roman, 27 Mayıs İhtilâli'nin hemen ardından çok partili hayata geçiş döneminde Adalet Partisi Beşiktaş Gençlik Kolları Başkanı bir kadın üniversite öğrencisinin gözünden Türkiye panoraması sunmaktadır. Romanın anlatıcısının hayran olduğu Aypare karakteri pek çok yorumcuya göre aslında Sevinç Çokum'un kendisidir.

Romanda, 1961-65 yılları arasında Türkiye siyaset hayatı, 27 Mayıs'ın ardından Demokrat Parti savunucularının yaşadığı travma ve dönüşüm, hayatın her alanında ve anında ve tabii ki siyasi partilerde kadın-erkek eşitsizliği, dönemin modernleşme sancıları, ABD-Türkiye ilişkileri ve Johnson mektubunun etkileri, üniversite gençliğinin yaşadığı siyasi dönüşüm ve Batı tarzı yaşam ile muhafazakâr aile yapısı arasındaki çelişkiler anlatılır.

Romandaki olay kurgusu 1961 sonrasıyla sınırlı olsa da öncesinde yaşanan birtakım tarihi olaylar da okurlara aktarılır: 27 Mayıs İhtilâli, 6-7 Eylül olayları, Balkan Savaşları ve ardından yitirilen topraklarda Türklerin yaşadıkları zulüm, Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sırasında yaşanan ekonomik sıkıntılar...

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Anlatıcı: Üniversite öğrencisi genç kadın. Adalet Partisi (AP) gençlik kollarında çalışır.

Aypare: Romanın baş karakteri kadın, pek çok yorumcuya göre Sevinç Çokum'un kendisidir. İdealist, çalışkan bir AP'li. Anlatıcı'dan 10 yaş büyüktür.

Bayhan: Aypare'nin eşi.

Dost: Anlatıcı'nın AP'de tanıştığı bir arkadaşı.

Maruf Bey: AP Beşiktaş İlçe Başkanı. Emekli albay.

Cengiz: Anlatıcı'nın TİP üyesi bir arkadaşı.

Selime Hanım: AP ilçe binası çaycısı.

İhsan Bey: İş adamı bir AP'li.

Vahit Bey: İş adamı bir AP'li.

Korucu Hüseyin: Taşralı bir AP'li.

Özlem: AP Gençlik Kolları üyesi güzel genç kadın.

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazarın Değerlendirmeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazarı Sevinç Çokum, Deli Zamanlar hakkındaki görüşlerini iki röportajında şöyle dile getirmiştir:

"Selim İleri, benim hakkımda güzel yazılar yazdı, 'Hiç kimse sağı onun kadar acımasızca eleştirmedi' dedi. Benim 2000 yılından sonra yazdığım Deli Zamanlar ve Gece Rüzgârları tamamen kendimle ve toplumla hesaplaşmamdır."

"İroni galiba kafamda tasarladıklarımla gerçek hayatın her zaman birbirine uymadığını gördükten sonra ağır basmaya başladı. Herhalde Deli Zamanlar ve daha sonra Gece Rüzgârları romanlarımla… Belki kaybettiklerimi, gözümde büyüttüklerimi başka noktalarda görmek… Artık yüce fikirler yoktur, demek istemiyorum ama temiz sular bulandı demek istiyorum." [1]

Basında Çıkanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Roman hakkındaki basına yansıyan tepkiler genellikle olumluydu. 60'lı yılların Türkiye'sinin siyasi panoramasını başarılı bir şekilde yansıttığı,[2] kitabın Türk kadınının ve Türk aydınının sorunlarını nesnel bir şekilde ortaya koyduğu,[3] genellikle sağ kesime seslenen bir yazar olmasına karşın[4] Sevinç Çokum'un kitabında cesur bir şekilde sağ siyasetçi ve aydınları eleştirdiği[5] gibi değerlendirmeler yapıldı.

Kitabın Satış Rakamları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitap iki baskı yaptı. İlk baskısı 2000 yılında Ötüken Yayınları tarafından, ikinci baskısı ise 2014'te Kapı Yayınları tarafından gerçekleştirildi.

Türkçe Dışındaki Baskıları[değiştir | kaynağı değiştir]

2013 yılında Rahem Sayed Rafi tarafından Arapçaya çevrilerek Mısır'da Etrac Yayınları tarafından yayımlandı.[6] ISBN 978-977-383-265-4

2013 yılında O. P. Jha tarafından Hintçeye çevrilerek Hindistan’da Kitabghar Prakashan tarafından yayımlandı.[7] ISBN 978-93-82114-76-5

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Savrulmalar ardındaki dil cevheri". 16 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2015. 
  2. ^ "Bahtiyar Vahabzade'nin değerlendirmesi". 15 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2015. 
  3. ^ "Radikal Kitap". 12 Ağustos 2015. 16 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ "60'ların çalkantısında yeşeren bir kadın yazar: Sevinç Çokum". 16 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2015. 
  5. ^ "Sevinç Çokum ve Dört Romanı". Erişim tarihi: 12 Ağustos 2015. 
  6. ^ "Türkiye'nin Çeviri ve Yayım Destek Programı". 16 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2015. 
  7. ^ "Türkiye'nin Çeviri ve Yayım Destek Programı". 16 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2015.