Defans

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 08.10, 30 Aralık 2016 tarihli sürüm (Gerekçe: + yapıcı olmayan değişiklik + ansiklopedik olmayan bilgi eklentisi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Fulham on the attack.jpg
Beyaz formalı oyuncu, mavi formalı oyuncuya karşı savunma yapıyor
Football field Defence-Turkish.png
Futbol sahası defans diziliş şeması

Defans (Türkçe: Savunma), futbol, basketbol ve diğer bazı takım oyunlarında takım halinde yapılan savunmadır. İngilizce savunma anlamındaki "defence" sözcüğünden Türkçeye geçmiştir.

Defans futbolda, amacı gol yemeyi önlemek olan taktikdir. Rakip takımın hücum oyuncularını durdurmakla görevlidirler. Libero'da Franz Beckenbauer, Ronald Koeman, Stoper'de Fabio Cannavaro, John Terry, Rio Ferdinand, Carles Puyol, Lucio, Sergio Ramos, Alessandro Nesta, Paolo Maldini, Sol Bek'de Roberto Carlos, Sağ Bek'de Cafu, Philipp Lahm dünyaca ünlü defans oyuncularına sadece birkaç örnektir. Futbol takımındaki savunmacının öncelikli görevi olabildiğince rakibin dengesini bozmak, hücumu durdurmak ve rakipten topu kapmaktır.

Bölgeler

  • Libero: defans ve kalenin arasında veya defansın arkasında süpürücü görevi yapar ve kazandığı topları hızlı bir şekilde oyuna sokar.
  • Stoper (Kesici): Savunmanın ortasında görev yapar ve rakip takımın hücum oyuncularının topu ağlarla buluşturmasını engeller.
  • Sol bek: Solda oynar ve rakip takımın sağından gelen atakları engeller, gerekirse pas ve koşuyla sol taraftaki arkadaşına yardım eder.
  • Sağ bek: Sağda oynar ve rakip takımın solundan gelen atakları engeller, gerekirse pas ve koşuyla sağ taraftaki arkadaşına yardım eder.