Dedeli, Şefaatli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Dedeli
—  Köy  —
Yozgat
Yozgat
Ülke Türkiye Türkiye
İl Yozgat
İlçe Şefaatli
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 426
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0354
İl plaka kodu
Posta kodu 66800
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=264768
YerelNET sayfası

Dedeli, Yozgat ilinin Şefaatli ilçesine bağlı köy.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Dedeli köyünün tarihi 1790lı yıllara uzanır.Köyün kurucusu olan KOCABEY"gülabi oğlu ismail bey" Oğuzların BAYAT boyu Pehlivanlı Aşiretindendir.Pehlivanlı obasının asıl kısmı bugün Kırıkkale-Balışeyh ilçesindeki Pehlivanlı aşireti Balışeyh ilçesindeki şu köylerde yaşamaktadırlar.:Beyobası,Battal bey obası,Hüseyin bey obası,Ömer bey obası,Kenan bey obası köylerinde Pehlivanlı aşireti yaşamaktadırlar.Pehlivanlılar Halep Türkmenlerinden olup kökenleri Halep'e dayanır. Sultan 3.Selimin emriyle bugünkü Kırıkkale balışeyh kazasını yurt tutmuşlardır.Ellerinde 11 kuşak şecereleri vardır.Pehlivanlı beylerinden olan Kocabey Şefaatliye gelerek yerleşmiş ve 1796 yılında Dedeli köyünü kurmuştur.Kocabey iki Oğlu Olmuştur.İlk oğlu Mustafa Beyin soyundan,:Gülhanlar,Dedelioğulları,Altunoklar,Kocabeyoğulları,Gülabioğulları,

İkinci oğlu Şakir beyin soyundan ise;Şakirbey oğulları ve Ertuğrullar gelmektedir.Ayrıca Bağyazı"Rızvan" Köyündeki Fidancılarda Kocabeyin ilk oğlu Mustafa Beyin soyundandırlar.Daha sonra köye Diğer Türkmen ailelerden katılımlar olmuştur.Örneğin Nazlı ailesi Karaman Türkmenlerindendir.İzmir asıllı aileler vardır.Köyde Oğuzların Avşar boyundan sülailelelerde vardır.Ayrıca Baz ailesi Kürt asıllı olup kökenleri Çiçekdağ Rişvanlarına dayanır zamanla Türkleşmiştir.Köyde birde İmam Zeynelabidin soyundan gelen SEYYİT "H.Z HÜSEYİN(R.A)soyundan" bir sülaile olan ÖzTürk sülailesi bulunmaktadır.Köyümüzün adı köydeki SEYYİT DEDE sülailesine binaen DEDELi adını almıştır.Köyümüz zamanının en büyük köylerinden olup bir dönem 300 "5.000 kişi" hanelik bir nüfusa ulaşmıştır.Köyümüz Şiddetli kan davaları nedeniyle bir dönem"Teksas" yakıştırmasını almış ve 1970'li yıllarda başta Avrupa olmak üzere çok göç vermiştir.Köyümüzün insanları çok milliyetçi ve vatansever dinine ve kültürüne bağlıdır..

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüzde asil Türk adet ve gelenekleri yer almakta olup Köyümüzün insanları çok misafirperverdir.Köyümüzde her ailenin misafir odası bulunmaktadır.Akrabalık bağları en sağlam köylerden biridir.Düğünlerimiz üç gün sürmektedir.İnsani ilişkileri samiyete dayalıdır.Ünlü Yemekleri Omaç,Bulama Çorbası,Etli Pilav,Bazlama ve Katmerleriyle enfes lezzetleri olan bir köydür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yozgat iline 57 km, Şefaatli ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.Kışları çok sert olup şiddetli kar yağışı vardır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 210
2007 478
2000 426
1997 381

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarlaları çok verimlidir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]