Debitel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Debitel AG
Kuruluş 1991
Kurucu Brüder Reinhard (1856–1922) ve Max Mannesmann (1857–1915)
Şehir Stuttgart
Ülke Almanya
Önemli kişiler Eckhard Spoerr
Çalışan sayısı 3371 (2008)
Yan kuruluş Debitel, T-Home, Arcor, O2 DSL, Alice und Freenet
Ana sayfa [1]
Debitel Almanya Darmstadt

Debitel AG merkezi Almanya'nın Stuttgart kentinde olan dev bir Alman telekomünikasyon şirketidir. Yaklaşık 13,2 milyon üyesiyle Almanya'nın en büyük cep telefonu hattı sağlayıcılardan biridir. Aralarında Almanya'da yaşayan göçmen Türklerin de bulunduğu milyonlarca üyesi Debitel hatlarını ve yan ürünlerini kullanmaktadırlar. [1]

Tarihi geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Merkez Binası

Debitel AG 1991 yılında ünlü araba firması Daimler Benz şirketinin yan kuruluşlarından olan Metro ve Nynex firmalarının hisselerinden oluşturuldu. Debitel AG Debitel Grubu olarak bilinen şirketleriyle birlikte cep telefon hatlarının haricende evler için DSL, sabit hatlar ve özel bilgi telefon numaraları dağıtmasıyla ünlü olarak Avrupa çapında yayıldı.

Talkline firmasını devralması[değiştir | kaynağı değiştir]

5 Haziran 2005 yılında Avrupa Komisyonu'nun özel izniyle Talkline olarak bilinen Hollanda telefon şirketini de bünyesine kattı. Hollanda'nın büyük telekomünikasyon devlerinden olan TDC A/S Tele Danmark Communications'un yan kuruluşu olan Talklineı Almanlara 560 milyon Euro ile satması Avrupa çapında spekülasyonlara neden oldu. Bu devralma ile Debitel AG Almanya'nın en büyük üçüncü cep telefon şirketi unvanını kazandı.

Dug Telecom AG ile birleşmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

2008 yılının sonlarında hızla büyümeye başlayan Dug Telecom AG ile birleşen Debitel, 430 şubeye ulaştı. T-Home, Arcor, O2 DSL, Alice ve Freenet ile birlikte ürün yelpazesini genişleten Debitel, günümüzde 13,2 milyon üye ile 1,6 milyar Euro tutarında ekonomik güce sahip durumdadır.

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Viki Almanca'dan çeviridir

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu maddenin içeriği Almanca wikipedia'dan çeviridir.