Değişiklik Yönetimi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Değişiklik Yönetiminin amacı ( İngilizce: Management of Change ), servise dayalı vakaların sayısını ve etkisini azaltmak için, kontrol altındaki IT altyapısına yapılacak değişikliklerin etkili ve hemen halledilebilmesini, standartlaştırılmış metotları ve prosedürleri kullanarak sağlamaktır. IT altyapısına yapılacak olan değişiklikler problemlere cevap vermekte veya haricen empoze edilmiş gereksinimlerin belirgin bir şekilde ortaya çıkmasına sebep olur. (Yasamayla ilgili değişiklikler gibi)

Değişiklik Yönetimi, bütün değişiklikler için standartlaştırılmış metotların, süreçlerin ve prosedürlerin kullanıldığını temin eder ve değişikliğe olan ihtiyaçla değişimin getirdiği potansiyel etkilerin uygun bir dengede kalmasını sağlar.

Değişiklik Yönetimi, değişiklik oluşturmak ve kaydetmek; değişikliklerin etkisini, maliyetini, faydasını ve riskini değerlendirmek;iş doğrulaması geliştirmek, onay almak, değişiklik uygulamasını yönetmek ve koordine etmek, uygulamaları gösterme ve raporlama, gözden geçirme ve değişiklik isteklerini kapatma gibi işleri kapsar. Değişiklik Yönetimi, değişiklik süreci yönetiminde:

  • Donanım,
  • İletişim ekipmanları ve yazılım
  • Sistem yazılım
  • Sistemlerin çalıştırma, destek ve bakım işleriyle ilgili tüm dokümanları ve prosedürleri

yönetmekle görevlidir.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]