Değerleyici güvenebilirliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Değerleyici güvenebilirliği, değerleyiciler arasıda uyuşma, veya konkordans değerleyiciler arasında bulunan uyuşma derecesini ölçmek amacı ile kullanılan istatistiksel yöntemleri kapsar.[1]

Bu yöntemlerin amacı yargı mevkiinde olan kişilerin yaptığı sayısal veya sayısala dönüştürülebilir değerlendirmelerde ne kadar hemfikir veye türdeş olduklarına bir sayısal değer bulmaktır. Özellikle aynı konuyu veya konumu değerlendiren insancıl değerleyicileri bu çeşit yargıya varma yeteneklerini geliştirmek ve değerlemelerinin daha da adilane olmasını sağlamak için bu yöntemler çok kullanışlıdır. Eğer belli bir değişkene göre yapılan değerlemelerde uyuşma yoksa ya kullanılan değişken veya seçim yapılabilecek kategoriler listesinde bazı eksiklikler veya hatalar vardır ya da değerleyicilerin yargılarında uyuşmayi iyilestirmek için yeniden veya daha fazla eğitim sağlamak gereği ortaya çıkar.

Değerleyiciler arasındaki uyuşmanın ölçülmesi için kullanılan birkaç istatistiksel yöntem bulunmaktadır. Değişik istatistiksel ölçüler değişik tipte ölçülme ölçeğindeki değiskenlerle ilişkilidir. Bazı seçilebilecek istatistiksel ölçüler şunlardır: uyuşma için ortak-olasılık, kappa katsayıları, değerleyiciler arası korelasyon katsayıları, konkordans korelasyon katsayısı ve sınıf içi korelasyion katsayısı.

Uyuşma için ortak olasılık[değiştir | kaynağı değiştir]

Uyuşma için ortak olasılık genellikle en basit ve bu nedenle güçlü ölçme sağlar. Bu ölçüyü hesaplamak için her sayısal değerleme kategorisi, yani değerleme puanı, için (örneğin 1, 2,.. 5) her değerleyicinin vermiş olduğu sayı o değerleme kategorisi için verilmiş olan toplam sayısı ile bölunüur. Bu ölçü verilerin tam olarak isimsel ölçekli olduğunu varsaymaktadır. Değerleyiciler arası uyuşmanın yalnızca rastgeleliğe bağlı olma ihtimalini de hesaba katmamaktadır.

Kappa istatistikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İki değerleyici problemine için uygun olan Cohen'in kappa katsayısı [2] ve bunun değişmiyen sabit çok sayıda değerleyici problemlerine adaptasyonu olan Fleiss'in kappa katsayısı[3] uyuşma için ortak olasılık ölçüsünden daha uygun sonuç verdiği kabul edilir; çünkü değerleyici uyuşmasının sırf rastgelelik dolayısı ile ortaya çıkması da kappa ölçülerine içeriktir. Ancak kappa olçüleri de, yine uyuşma için ortak olasılık ölçüsü gibi verilerin isimsel ölçekli yani kategori puanlarının arasında hiç doğal olarak sırasallık bulunmadığını varsaymaktadırlar. Hâlbuki pratikte birçok değerlendirme için kabul edilen kategoriler ve verilen puanlar sırasal ölçeklidirler.

Korelasyon katsayıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Pearson'un çarpım-moment korelasyon katsayısı veya Spearman'in sıralama korelasyon katsayısı veya Kendall'ın sıralama korelasyon katsayısı değerleyicileri ikişer ikişer alarak değerlendirme puanları arasındaki doğrusal ilişkiyi bir korelasyon katsayısı olarak bulurlar. Her üç korelasyon katsayısı da -1 ile +1 arasında değişmekte ve eğer iki değerleyici arasında uyuşma varsa +1 yakın olması gerekmektedir. Pearson'un 'si için elemanlar verilen puanların (veya seçilen kategori sayılarının) aralıklı ölçekli veya orantılı ölçekli yani niceliksel olmaları gerekmektedir.

Pearson'un bu türlü ölçekli olduğu kabul edildiği gibi, genel olarak daha fazla çıkartımsal istatistik kullanılacaksa (ornegin için bir guvenilme araligi kurulacaksa), bu verilerin bir normal dağılım gösteren bir anakütleden geldiği varsayımı olduğu da kabul edilir. Hâlbuki Spearman'ın 'su ve Kendall'ın 'sı içinse puanların (veya seçilen kategori sayılarının) sırasal ölçekli olduğu varsayılır. Bu türlü korelasyon katsayıları parametrik olmayan istatistik veya dağılım gösteremeyen istatistik olarak kabul edilmektedir.

Dikkat edilirse bu üç değişik korelasyon katsayısı (, ve ) değerleyicileri çift çift karşılaştırmaktadır. Mümkün olan bütün çifter karşılaştırmalar hep birlikte bir korelasyon matrisi halinde ifade edilebilir. Bu korelasyon matrisi çapraza göre simetrik olduğundan yalnız bir üst üçgen veya alt üçgen şekilde gösterebilinir. Ama yine de çok sayıda değerleyici olduğu hallerde bu korelasyon matrisi tum uyuşmayı gösteremez.

Eğer ikiden daha çok sayıda değerleyici varsa ve bu çoklu sayıda değerleyici için tek bir konkordans katsayısı bulunmak istenirse bu halde Kendall'in konkordans katsayısı bulunabilir.[4] Kendall'in katsayısı için değişme aralığı 0 (hiç uyuşma olmaması) ile 1 (tam olarak uyuşma olması) olur. Kendall'in katsayısı parametrik olmayan istatistik olduğu için, özellikle verilerin normal dağılım gösterdiği varsayılan Pearson'un çarpım-momenti korelasyon katsayısı kiyasla, daha güçlü olduğu kabul edilir.

Sınıf-içi korelasyon katsayısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Değerleyici güvenebilirliğinin sınanması için bir diğer yöntem de sınıf-içi korelasyon katsayısı hesaplanmasıdır.[5]. Bu katsayı hesaplanması için birkaç değisik formül bulunmaktadır. Bir özel şekildeki formül

  • bir gözlemin varyansı ile gerçek puanlamanın gözümlenen elamanlar arasındaki değişkenliği ile orantısı

olarak tanımlanmaktadır.[6]

Bu şekil sınıf-içi korelasyon katsayısı 0.0 ve 1.0 değerleri arasında değişebilmektedir. (Daha önce popüler olarak kullanılan bir diğer şekilde hesaplanan katsayı için değişme aralığı -1 ile +1 olur). Her gözümlenen elamana değerleyiciler tarafından verilen değerleme puanları arasında çok az değişkenlik varsa (yani bütün değerleyiciler ya aynı ya da çok yakın değerleme puanı vermişlerse, sınıf-içi korelasyon katsayısı değeri yüksek (yani '+1'e yakin) olacaktır. Sınıf-içi korelasyon katsayısı hem değerleyiciler arasındaki korelasyonu, ve hem de her bir eleman tabakasının değişik değerlendirilmesi ihtimalini de göz önüne aldığı için Pearson'un , Spearman'ın ve Kendall'ın korelasyon katsayılarından daha ayrıntılı ve uygun sonuç verdiği kabul edilebilir.

Uyuşma için limit[değiştir | kaynağı değiştir]

Bland-Altman gösterimi

Sadece iki degerleyici bulundugu hallerde bir diger degerleyici uyusmasini analiz iki degerleyici arasinda bulunan farklari bulup bu farklarin ortalamasini almakdir. Bu degerleme farklarinin standart sapmasi da bulunarak anakutle ortalama farklari için bir guven araligi kurmak da mumkun olur. Eger iki degerleyici genellikle uyusmakta iseler ortalama sifira yakin olacaktir. Eger bir degerleyici surekli olarak digerinden degismeyen sekilde devamli fark gosteriyorsa, ortalama sifirdan uzak olacaktir ama guven araligi dar olacaktir. Eger iki degerleyici birbiri ile uyusamuyor ise ama bu uyusmama bir tutarli sekilde degilde gayet rastgele oluyorsa, o zaman ortalama sifir yakininda olabilir ama guven araligi genis olacaktir.

Bland ve Altman [7] bu aciklamayi bir ozel gosterim ortaya cikarak daha da genisletmisler. Bu gosterimde her bir eleman icin degerleme farklari gosterilmektedir. Yatay eksen her bir degerlenen eleman dikey eksende iki degerleyicinin arasındaki degerleme puan farki gosterilir; boylece gosterimin icinde her bir eleman icin bir nokta bulkunacaktir. Farklarin ortalamasi bir yatay eksen paralel dogru ortaya cikartir ve bunun ustunde ust guven limiti ve altinda alat guven limit cizilir.

Bland-Altman gösterimi bu grafik icinde gosterilen noktalarin bu ortalama etrafinda ve guven limitlerine gore nasil bir gorunum gosterdigini incelemeye yardim eder. Anack bu arastirma cok defe subjektif goruse baglidir. Uyusma olmasi bu nokatalarin ortalama etrafinda ve guven araligi icinde rastgele dagilmasi ile anlasilir. Aralik disina cikan dislak noktalar olup olmadigi, bir belli grup elaman icin belli bir turlu fark olmamasi gibi olagandisi gorunuslerinde olup olmadigi arastirilabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gwet,K. (2001) Handbook of Inter-Rater Reliability, (Gaithersburg : StatAxis Publishing) ISBN 0-9708062-0-5
  2. ^ Cohen, J. (1960) "A coefficient for agreement for nominal scales" in Education and Psychological Measurement. Cilt 20, say. 37-46
  3. ^ Fleiss, J. L. (1971) "Measuring nominal scale agreement among many raters" in Psychological Bulletin. Cilt 76, Sayı 5, say. 378-382
  4. ^ Kendall,M.G.; Babington Smith, B. (Sep 1939). "The Problem of m Rankings". The Annals of Mathematical Statistics Cilt 10 Sayi 3) say. 275-287
  5. ^ Shrout,P. ve Fleiss,J.L. (1979) "Intraclass correlation: uses in assessing rater reliability" in Psychological Bulletin. Cilt 86, Sayı 2, say. 420-428
  6. ^ Everitt, B. (1996) Making Sense of Statistics in Psychology (Oxford : Oxford University Press) ISBN 0-19-852366-1
  7. ^ Bland,J.M. ve Altman,D.G. (1986). Statistical methods for assessing agreement between two methods of clinical measurement. Lancet i, pp. 307--310.

Dışsal kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]