Daybreak

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Daybreak, Brad Peyton ve Aron Eli Coleite tarafından yaratılan, Brian Ralph'ın çizgi roman serisine dayalı, Amerikan yapımı bir kıyamet-sonrası, komedi-drama türündeki internet dizisidir. İlk bölümü 24 Ekim 2019'da Netflix'de yayınlanmıştır. Başlıca oyuncuları Colin Ford (Josh Wheeler), Alyvia Alyn Lind (Angelica Green), Sophie Simnett (Samaira Dean), Krysta Rodriguez (Ms. Crumble), Austin Crute (Wesley Fists), Cody Kearsley (Turbo Pokaski), Matthew Broderick (Michael Burr), Gregory Kasyan (Eli Cardashyan), Jeanté Godlock (Mona Lisa)'dır.

Netflix, dizinin ilk sezonu yayınlandıktan sonra 17 Aralık 2019 günü diziyi iptal etmiştir.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizide 17 yaşındaki Kanadalı lise öğrencisi Josh Wheeler'ın hikâyesi anlatılmaktadır. Ülke liderlerinden birinin dünyanın dört bir yanına nükleer bombalar atması sonucu kıyamet kopuyor. Kıyametten sonra erişkin bireyler akıllarını kullanamayan, insan yiyen gulyabanilere dönüşürken çocuklar etkilenmiyor yani dünya çocuklara kalıyor. Çocuklar ortak yönleri olan diğer çocuklarla gruplar kurarak hem gulyabanilerden hem de diğer gruplardan korunmaya çalışıyorlar. Josh Wheeler'ın yaşadığı bölge olan Kaliforniya ,Glendale'da da durum aynı. Ancak Josh hiçbir gruba katılmadan tek başına gezmekte ve patlama sonrasında kaybolan sevgilisi Sam Dean'i aramaktadır. Bu yolculuğu sırasında sokak samurayı Wesley Fists, 10 yaşındaki piromani hastası Angelica Green, alışveriş merkezinin yeni sahibi Eli Cardashyan ve kıyamet sonrası aklını yitirip gulyabani olmayan sayılı erişkinlerden, eski biyoloji öğretmeni Ms. Crumble ile "The Daybreakers" adındaki grubu oluşturuyor.

Gruplar[değiştir | kaynağı değiştir]

The Jocks (Atletler)[değiştir | kaynağı değiştir]

Terrence "Terry" Markazian (Chester Rushing): Golf takımının üyesi.

Jerry (Micah McNeil): Golf takımının üyesi.

Larry (Alan Trong): Golf takımının üyesi.

Gary (Mickey Dolan): Golf takımının üyesi.

Barry (Jon Levert): Golf takımının üyesi.

Turbo Pokaski (Cody Kearsley): Atletlerin lideri.

Mona Lisa (Jeanté Godlock): Turbo'nun yardımcısı.

The Cheermazons (Amazon Amigoları)[değiştir | kaynağı değiştir]

Demi Anderson (Jade Payton): Amazon Amigoları'nın 3 liderinden biri.

Victoria (Sandre Mae Frank): İşaret dili tercümanı olan Amazon Amigoları lideri.

Miryam (Emily Snell): Amazon Amigoları'nın 3 liderinden biri.

Veronica (Barbie Robertson): Victoria'nın yakın arkadaşı ve tercümanı.

Camilla (Charlotte Benesch): Brezilyalı değişim öğrencisi.

Prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Brad Peyton, 2012 yılında romana dayalı olan bu diziyi oluşturmaya başladı. Kitabın Ferris Bueller'den esinlendiğini fark etti. 26 Temmuz 2018'de Netflix 10 bölümlük ilk sezonun çekimlerine başladı. Aron Eli Coleite, Dizi için baş yapımcı oldu. Jeff Fierson yönetici yapımcı oldu. ASAP Entrainment dizinin prodüksiyonu ile ilgilendi. Eylül 2019'da dizi ilk fragmanıyla duyuruldu. Aynı yıl 24 Ekim'de dizinin ilk sezonu izleyici ile buluştu. 16 Aralık'ta ise dizi iptal edildi.

Oyuncu Seçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekim 2018'de Matthew Broderick'in dizide olacağı açıklandı. Aynı ay Colin Ford, Alyvia Alyn Lind, Sophie Simnett, Austin Crute, Gregory Kasyan, Krysta Rodriguez, Cody Kearsley ve Jeante Godlock isimleri de diziye dahil oldu.

Çekim[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekimler Ekim 2018'den Nisan 2019'a kadar Albuquerque, New Mexico'da gerçekleşti.

Kaynakça/Dış Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. "Netflix series "Daybreak" films from late November through early April in Albuquerque" 23 Mayıs 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Ruidoso News. Kasım 2, 2018..
  2. IMDb'de Daybreak
  3. Petski, Denise (25 Ekim 2018) " 'Daybreak': Colin Ford, Sophie Simnett, Jeante Godlock, Cody Kearsley, Among Eight Cast In Netflix Series." 16 Temmuz 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Deadline Hollywood.
  4. Andreeva, Nellie (19 Ekim 2018) "Matthew Broderick To Star In 'Daybreak' Netflix Series, Will Recur On ABC's 'The Conners' & FX's 'Better Things'"19 Ekim 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Deadline Hollywood.