Davis Guggenheim

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Davis Guggenheim (d. 11 Mart 1963), Amerikalı yönetmen ve yapımcıdır.

Yaşamı ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tam adı Philip Davis Guggenheim olan yönetmen, St. Louis, Missouri doğumludur. 1986 yılında Brown Üniversitesi'nden mezun olmuştur. Amerikalı aktris Elisabeth Shue ile evlidir.

Yönetmenliğini ve yapımcılığını yaptığı başlıca yapımlar arasında Training Day, The Shield, Alias, 24, NYPD Blue, ER, Deadwood, Party of Five ile The First Year ve Teach isimli belgeseller gösterilebilir. En iyi Belgesel dalında Oscar kazanan "An Inconvenient Truth" isimli filmin de yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlenmiştir. En son filmi Gracie’dir.

Guggenheim, Barack Obama’nın hayatını anlatan ve Ulusal Demokrat Kongresinde yayınlanan film ile, 2008 yılının kasım ayında televizyonda gösterilen Obama’nın tanıtım filmini yönetmiştir.

2009 yılında çekilen Melrose Place dizisinin pilot bölümünün yapımcılığını ve yönetmenliğini de yapan Guggenheim, dizinin 90’larda yayınlanan versiyonunda oynayan Andrew Shue’nun kayınbiraderidir.

İlk gösterimi 2008 yılındaki Sundance Festivali’nde yapılan ve 2009 yılında da ticari gösterime sokulan It Might Get Loud isimli belgeselinde Guggenheim, her biri dönemlerinin öne çıkan gitaristlerinden olan Jimmy Page, Edge ve Jack White’ı buluşturmuştur. Bu film, Gürültü Ustaları ismi ile 2010’da İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde de gösterilmiştir. Yönetmenin 2010 Sundance Film Festivali’nde En İyi Belgesel Dalında İzleyici Ödülü kazanan belgeseli "Waiting for Superman" ise Amerikan Eğitim sisteminin eksiklikleri üzerinde durmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]